Gminny portal informacyjny

Gminny portal informacyjny

 

 

  

Ochotnicza Straż Pożarna
Bibioteka


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Monitor Polski

Dziennik Ustaw

1 procent dla OPP

 

 

Gminny Turniej Tenisa Stołowego

 

E-świętokrzyskie

Ponidzie w obiektywie

  

Nagrody Gminy Kije
Oficjalny kanał Gminy Kije
Oferta inwestycyjna
Gmina Kije w mediach

Zapraszamy do galerii

Licznik Odwiedzin

Odsłon : 1140425
Dzisiaj jest: 16 Listopad 2018 Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek
 

Ekologiczne przedszkole w Gartatowicach Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof   
środa, 19 września 2012 16:38

Aktualności

Walentynkowe zabawy przedszkolaków.

Walentynkowe zabawy przedszkolaków_16

15 lutego w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach zostały zorganizowane zabawy walentynkowe.  Dzieci poprzez burzę mózgów wypowiadały się, co oznacza słowo: szczęście, miłość, przyjaźń. Dowiedziały się skąd się wzięły "walentynki" i co to święto oznacza. Uczestniczyły w walentynkowych zabawach i konkursach. Maluszki wykonywały ciekawe prace plastyczne: wyklejały walentynkowe seruszko, pałeczkami malowały walentynki oraz wymalowały wielkie walentynkowe serce. Wszystkie przedszkolaki chciały, aby serduszka wykonane przez nie były najpiękniejsze, aby później mogły je podarować np. mamie i tacie. Walentynki upłynęły nam w miłej atmosferze, a wszyscy w tym dniu byli dla siebie wyjątkowo mili i uprzejmi. Zapraszamy do galerii zdjęć.Babciu i Dziadku żyj sto lat!

Babciu i Dziadku żyj sto lat!_24

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, a Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są oni szczególnymi dowodami miłości.
Maluszki  z Ekologicznego przedszkola w Gartatowcach z niewielkim opóźnieniem zaprosiły do przedszkola swoje Babcie i swoich Dziadków, aby w uroczysty sposób podziękować im za opiekę i bezinteresowną miłość.
Licznie zgromadzone Babcie i Dziadkowie mieli okazje podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie przygotowanym programie artystycznym. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze dzieci wspaniale zaprezentowały się: recytując wiersze, śpiewając piosenki oraz tańcząc rock an rolla i walczyka. Następnie wręczyły dziadkom prezenty: laurki, kwiaty i muszki. Obecne na uroczystości pani Grażyna Kasperek i pani Dorota Wojtacha, złożyły solenizantom serdeczne życzenia  i przekazały dla wszystkich słodkości.
Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dziadkowie zrobili sobie także pamiątkowe zdjęcia oraz oglądali portrety wykonane przez swoje wnuczęta. Wszyscy byli bardzo wzruszeni, a dzieci cieszyły się, że mogą w tak odmienny sposób wyrazić swoją miłość i szacunek dla swoich Dziadków. Było to wyjątkowe spotkanie, pełne radości, szczęścia i dumy ze swoich wnuków.

Czytamy bajki w ferie zimowe.

Czytamy w ferie_23

Rodzice dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach przychodzą do przedszkola nie tylko po to, aby przyprowadzić i odebrać swoje pociechy, ale także po to, aby poczytać im bajki.  Są to chwile bardzo przez dzieci wyczekiwane. W drugim tygodniu ferii zimowych nasze przedszkole odwiedziła pani Ania Chwalińska - mama Antosia. Pani Ania przeczytała nam baśń pt. Kopciuszek. Po wysłuchaniu bajki dzieci wykonywały pracę plastyczną tematycznie związaną z bajką. Z grubego kartonu powstał zamek, który został pomalowany i wyklejony. Potem była wspaniała zabawa z Kopciuszkiem w roli głównej.
Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie, jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. Dziękujemy pani Ani za odwiedziny i zapraszamy kolejnych rodziców.

Przedszkolaki z Ekologicznego przedszkola na balu karnawałowym.

Przedszkolaki z Ekologicznego przedszkola na balu karnawałowym._20

Dla dzieci bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W Szkole Filialnej w Gartatowicach bal odbył się 16 stycznia. Dzieci z Ekologicznego przedszkola z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia. Na sali balowej pojawiły się najpierw przebrane za myszki, gdzie zatańczyły z radością "mysi" taniec. Później przebrały się za bohaterów znanych bajek, można było spotkać myszkę Mini, kaczuszkę, Spider-Mana, Batmana, strażaka, motylki i rycerza. Tak przebrane wzięły udział w konkursie na najpiękniejsze przebranie karnawałowe. Gratulujemy Natalci, Milence i Karolkowi za zajęcie miejsc na podium oraz wszystkim wyróżnionym.  W zabawie uczestniczyli także licznie przybyli rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek dla swoich maluszków.
Bal karnawałowy był niezwykły, dostarczył wielu przeżyć i radości, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał mimo chwilowego zmęczenia.

Papierowy bałwan w Ekologicznym przedszkolu.Papierowy bałwan w Ekologicznym przedszkolu_15

Mimo, że zima do tej pory poskąpiła nam śniegu, dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach doskonale wiedzą, jak wygląda bałwan i z czego można zrobić ? jeśli nie ma śniegu.  W zeszłym roku zrobiliśmy eko-bałwana z plastikowych kubeczków, zaś w tym ? eko-bałwana z gazet. Przez kilka dni dzieci przynosiły do przedszkola gazety. Gdy było ich dużo, zabraliśmy się za pracę - robiliśmy papierowe kulki, które przyklejaliśmy na karton. I tak kulka do kulki, aż powstał wielki bałwan.  Oczywiście nie mogło zabraknąć kapelusza, guzików, oczu i nosa.
Dla dzieci była to wspaniała, ciekawa i twórcza zabawa. Zapraszamy do galeri zdjęć, gdzie można zobaczyć etapy powstawania bałwana.

 

Jasełka w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Jaselka w Ekologicznym Przedszkolu _2

22 grudnia 2015r w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. W uroczystości uczestniczyli rodzice oraz zaproszeni goście: pani Anna Janas  ? Sekretarz Gminy Kije, pan Sławomir Wątroba ? Przewodniczący Rady Gminy Kije oraz  pan Mariusz Kudasiewicz ? Dyrektor ZPO w Kijach. Przedstawienie było wyjątkowe, a dzieci pięknie wystrojone ? wszystkie dziewczynki były aniołkami. Przedszkolaki z wielkim przejęciem, najpiękniej jak umiały przedstawiły Jasełka, dostarczając wszystkim gościom niezwykłych doznań i wzruszeń. Śpiewając kolędy - mocno wytężały struny głosowe! Dzieci wręczyły przybyłym  gościom własnoręcznie wykonane bombki, kartki świąteczne oraz pierniczki upieczone kilka dni wcześniej w przedszkolu.

Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, świąteczne dekoracje, prezenty oraz wzajemne życzenia, pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się świąt. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 

 

Świąteczne pierniki w Ekologicznym przedszkolu

Świąteczne pierniki w Ekologicznym przedszkolu_10

Najmłodsze dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach podobnie jak w zeszłym roku tuż przed świętami piekły świąteczne pierniczki. Maluszki z pełnym zaangażowaniem wałkowały ciasto i wykrawały różne kształty foremkami: aniołki, gwiazdki, choinki. Pełne blaszki gotowych do upieczenia ciasteczek dzieci zaniosły do szkolnej kuchni, do pieczenia. Po ich wystudzeniu maluszki dekorowały  je  lukrem i słodkimi mazakami ? była to wspaniała zabawa.
Pieczenie pierniczków bardzo się dzieciom podobało i wprowadziło nas w świąteczny nastrój. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Ozdoby choinkowe ? zajęcia otwarte w Ekologicznym przedszkolu  w Gartatowicach

Zajecia otwarte w EP _1

W Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach 14 grudnia 2015r odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami. Celem spotkania było wzbogacenie wiadomości na temat tradycji związanych ze świętami, rozwijanie samodzielności i aktywności twórczej oraz wzmacnianie wzajemnych relacji w rodzinie. Zabawa przy stole pełnym ozdób, świecidełek i wstążek była zarówno dla dzieci i rodziców wspaniałym wprowadzeniem w nastrój świąteczny. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a pajacyki i inne ozdoby będą zdobiły świąteczne choinki.

Na sali przedszkolnej zorganizowano także wystawę prac bożonarodzeniowych zrobionych przez rodziców i wychowawcę  ? zapraszamy do galerii zdjęć i na kiermasz bożonarodzeniowy.

 

Robimy ekologiczne ozdoby choinkowe

Ekologiczne ozdoby _10

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia maluszki z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach ozdabiały przedszkolną choinkę ozdobami, ale nie takimi kupionymi tylko samodzielnie zrobionymi - ekologicznymi. Malowały temperami foremkowe kształty z masy solnej, a dna po butelkach plastikowych stały się śnieżynkami. Wykonane ekologiczne ozdoby zostały wykorzystane do dekoracji choinki i sali przedszkolnej. Wspólnie dzieci z wychowawcą zrobiły także makaronową bombkę, na konkurs ogłoszony przez SIK Kasztelania w Kijach.

Maciąg Małgorzata

Mikołajki w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Mikolaj w EP_15

Święty Mikołaj odwiedza dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 4 grudnia 2015 r. z prezentami przyjechał do naszego przedszkola. Ciężkie kroki i dźwięk dzwoneczków zapowiadały, że zbliża się tak długo oczekiwany gość z długą siwą brodą i workiem prezentów. Przedszkolaki z radością przywitały Mikołaja piosenkami i wierszem. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pani w przedszkolu.

Oczekiwana cały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła maluszkom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w ich pamięci.

 

Przedszkolaki na przedstawieniu kukiełkowym

Teatrzyk w EP_8

 

7 listopada 2015 r. w Szkole Filialnej w Gartatowicach odbyło się przedstawienie kukiełkowe pt. ?Bezcenna przyjaźń? w wykonaniu Teatru Kukiełkowego "Tomcio" z Nowego Sącza. Kolorowe stroje lalek i dynamiczna muzyka przykuwały uwagę dzieci. Od początku do końca z wielkim zainteresowaniem śledziły losy bohaterów i cieszyły się ze szczęśliwego zakończenia. Przedstawienie było wspaniałą lekcją o tym, że w życiu najważniejsza jest przyjażń i nie zastąpią jej żadne rzeczy materialne. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, o czym świadczyły ich emocjonalne reakcje w czasie jego trwania.


Andrzejkowe wróżby w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Andrzejni w Ekologicznym Przedszkolu_4

Są różne sposoby, aby dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości . Można pójść do wróżki, która ma szklaną kulę, można zapytać Cyganki, która wróży z kart. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w odpowiednim czasie. Taką okazją do wróżb w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach  były Andrzejki.

Do przedszkola przybyła Andrzejkowa Wróżka, która przepowiadała dzieciom co ich czeka w niedalekiej przyszłości, gdzie udadzą się w podróż, czy też jaki zawód będą wykonywać. Dużo radości i wrażeń dostarczyła wróżba w układanie bucików i lanie wosku. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Rodzice aktywnie włączyli się w zabawę, pomagając przy wróżbach oraz przygotowując słodki poczęstunek.

Obecnie ?Andrzejki? są wesołą i wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są także okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

 

Przedszkolaki na wystawie książek

EP na wystawie ksiazek_4

Najmłodsze maluszki z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach zostały zaproszone przez panią bibliotekarkę do obejrzenia wystawy nowych książek dla dzieci, zakupionych z projektu "Książki naszych marzeń".  Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Pani Ania przeczytała wybraną książeczkę i zaprosiła do częstego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek.


Rozwijamy swoje pasje ? warsztaty malarskie

Warsztaty malarskie w Ekologicznym Przedszkolu_9

W listopadzie w Ekologicznym przedszkolu w Garatowicach odbyły się warsztaty malarskie. W nawiązaniu do tematyki tygodnia "Mali artyści", maluszki próbowały swoich sił malując farbami na dużych kartonach.  Radości było wiele, bo jeszcze nigdy dzieci nie miały okazji malować na tak dużych arkuszach. Zajęcia miały na celu rozwijanie sprawności manualnych, pomysłowości, wyobraźni i koncentracji. Prace zostały wyeksponowane na sali przedszkolnej oraz na holu szkolnym.

Organizując zajęcia plastyczne pamiętajmy, że w każdym dziecku kryją się zdolności, siła wyobraźni i kreatywność. Trzeba je tylko ożywić, rozwijać i wspierać.

 

II edycja konkursu "Coś z niczego ? moja zabawka ekologiczna"

Ekologiczne zabawki_27

W listopadzie w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"  odbyła się II edycja konkursu pn. "Coś z niczego ? moja zabawka ekologiczna". Do udziału zostały zaproszone dzieci wraz z rodzicami. Każda rodzina miała za zadanie wykonać zabawkę z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań, zdolności i wyobraźni dzieci, kształtowanie postaw proekologicznych oraz zachęcenie rodziców do twórczego spędzania czasu ze swoimi dziećmi.  Rodzice i dzieci wykazali się niezwykłą wyobraźnią i kreatywnością, a każda praca była oryginalna i niepowtarzalna. Maluszki pracowały nie tylko w domu, lecz także w przedszkolu. Przez kilka tygodni przynosiły do przedszkola butelki PET, z których wspólnie z wychowawczynią zrobiły wielkiego żółwia "Fidusia". Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego odbyło się 23 listopada. Przed zaproszonymi gośćmi  i rodzicami dzieci zatańczyły i zaśpiewały ostatnio nauczone piosenki. Następnie maluszki prezentowały kolejno swoje ekologiczne zabawki. Za wykonanie jakże pomysłowych zabawek, każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody: kolorowankę z naklejkami, notesik i  zakładkę do książki. Nagrody wręczali: Przewodniczący Rady Gminy Kije - pan Sławomir Wątroba oraz Kierownik Szkoły Filialnej w Gartatowicach ? pan Cezary Curyło.

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem to w dzisiejszych czasach duża wartość, jaką rodzice mogą dać swojemu dziecku. Serdecznie dziękuję za wspólną zabawę i zapraszam do obejrzenia ekspozycji z ekologicznymi zabawkami do SIK Kasztelania w Kijach ? Wychowawczyni.Ekologiczne przedszkolaki  w bibliotece szkolnej.

Ekologiczne przedszkolaki  w bibliotece szkolnej_2

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" 13 listopada odwiedziły bibliotekę szkolną. Przywitała ich pani bibliotekarka ? Ania Wyrwa - i zaprosiła do zwiedzania. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom na półkach. Pani Ania w przystępny sposób opowiedziała o bibliotece oraz o zorganizowanej wystawie nowych książek dla najmłodszych. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły pani  własnoręcznie wykonaną zakładkę do książki, w podziękowaniu za wprowadzenie w świat książki.

Maluszki wróciły do przedszkola bardzo zadowolone z wypożyczonymi książkami, które będą czytane w przedszkolu.

 

 

Dzień Ziemniaka w  w Ekologicznym przedszkolu

Swieto ziemniaka w EP_5

Ziemniaki to nie tylko jedzenie, to także świetny materiał do różnego rodzaju zabaw ruchowych i plastycznych. Wiedzą o tym maluszki z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach, dlatego 4 listopada przyniosły do przedszkola ziemniaki. Dzieci przepadają za ziemniakami nie tylko ze względu na ich walory smakowe. Kiedy poznały je bliżej, okazało się, że warzywa te są świetnym materiałem do wykonania prac, które odbyły się w tym dniu na zajęciach przedszkolnych i zajęciach z ekologii. Dzieci robiły ziemniaczane ludziki, jeżyki i stempelki. Odbyły się zabawy badawcze i ruchowe z ziemniakiem w roli głównej. Pozostałe ziemniaki zostały obrane, utarte , a pani Iwona ? mama Karolka -  usmażyła pyszne placki ziemniaczane. Placuszki wszystkim smakowały o czym świadczą pamiątkowe zdjęcia.

 

 

Październik w Ekologicznym przedszkolu

Pazdziernik w Ekologicznym Przedszkolu_13

Tegoroczna jesień dostarczyła nam ogromnej ilości skarbów, które można w ciekawy sposób wykorzystać do pracy z dziećmi. Maluszki z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach bardzo chętnie zbierały kasztany, żołędzie, szyszki, liście, jarzębinę i  z wielką radością przynosiły je do przedszkola, wzbogacając przedszkolny kącik przyrody. Zebrane owoce drzew i kolorowe liście zostały wykorzystane w trakcie zajęć z ekologii i na zajęciach przedszkolnych np. jako liczmany, w zabawach ruchowych czy jako materiał badawczy i  plastyczny.  Dzieci przez lupy obserwowały strukturę liści i owoców. Wykonały ciekawe prace plastyczne: muchomorki, jesienne drzewa. Powstały śmieszne ludziki z szyszek, kasztanów i żołędzi, korale z jarzębiny, kompozycje z liści oraz klonowe różyczki. Zapraszamy do galerii naszych prac.

 

 

Pasowanie na przedszkolaka w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Pasowanie na przedszkolaka w Ekologicznym Przedszkolu_14

"Jestem sobie przedszkolaczek. Nie grymaszę i nie płaczę.

Na bębenku marsza gram: ram, tam, tam, ram, tam ,tam!"

7 październik był dniem wyjątkowym w naszym przedszkolu, gdyż w tym dniu odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorsko - wokalno - taneczne, udowadniając wszystkim, iż zasługują na miano Przedszkolaka. Ważnym elementem imprezy było złożenie przysięgi oraz Akt Pasowania, podczas którego pan kierownik wypowiadając słowa "Pasuję Cię na Przedszkolaka" dotykał ramienia każdego dziecka ogromnym ołówkiem. Dzieci otrzymały również pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Nowo pasowanym przedszkolakom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu!

 

Owocowy Dzień w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Owocowy dzien w EP_12

Jedz owoce, chrup warzywa,

to na zdrowie świetnie wpływa!

 

W piątek 2 października w  Ekologicznym przedszkolu odbył się Owocowy Dzień. W tym dniu zagościły w przedszkolu różnorodne owoce: rodzime jabłka, gruszki, śliwki i winogrona. Pełne zainteresowania i ciekawości dzieci przystąpiły do mycia owoców, segregowania i krojenia. Maluszki przygotowały owocowe przysmaki, zaś mama Karolka ugotowała smaczny i zdrowy kompot.  Własnoręcznie zrobione smakołyki wyśmienicie smakowały wszystkim dzieciom, o czym świadczą załączone zdjęcia.

Poprzez różnorodne zabawy, twórczość plastyczną oraz bezpośrednie smakowanie owoców, dzieci dowiedziały się jak ważną rolę w odżywianiu odgrywają owoce.

Ekologiczne przedszkolaki na warsztatach edukacyjnych i plenerowych

Warsztaty ekologiczne dla EP_14

W dniu 24 września 2015 roku dzieci z Ekologiczego przedszkola w Gartatowicach z zerówką udały się na warsztaty edukacyjne związane z realizacją projektu pn. ?Ochrona cennych siedlisk przyrodniczych na Ponidziu? zorganizowanych przez pracowników Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Warsztaty rozpoczęły się zajęciami w SIK Kasztelania w Kijach. Dzieci dowiedziały się m.in. jak z kłębuszka runa owcy powstaje nić wełniana. Ponadto samodzielnie próbowały tkać na warsztatach tkackich oraz wykonywać proste wyroby z wełny. Warsztatom towarzyszyła wspaniała, wspólna zabawa w miłej atmosferze zakończona słodkim poczęstunkiem. Następnie odbyła się sesja terenowa ? odwiedziliśmy Ostoję Stawiany, gdzie dzieci zobaczyły hodowlę owieczek. Stado jest dozorowane. Dla zwierząt przygotowano paśniki, poidła i polową owczarnię, w której mogą schronić się np. przed upałem.  Pan Dariusz Wiech zapoznał dzieci z roślinami chronionymi i oprowadził grupę po okolicznych pagórkach. Maluszki obserwowały otaczającą przyrodę przez lornetki z góry Sobótczanej.

Mamy nadzieję, że warsztaty wpłyną pozytywnie na rozwijanie u dzieci zainteresowań przyrodniczych, poprawnego zachowania się i poczucia przynależności do otaczającego środowiska.

 

Nastała mania nakrętek zbierania

Zbieranie nakretek w EP_6

Najmłodsze dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach przyłączają się do drużyny "MIŚKA ZDZIŚKA" i zbierają plastikowe nakrętki. W ten prosty sposób chcą pomóc dzieciom  chorym  i niepełnosprawnym, które straciły niespodziewanie zdrowie i potrzebują naszej pomocy. Zebrane nakrętki przekażemy Fundacji Miśka Zdziśka "Błękitny promyk nadziei" w Jędrzejowie. Zachęcamy wszystkich do przynoszenia nakrętek do naszego przedszkola.

Rozpoczęcie roku szkolnego w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach.

Rozpoczecie roku w Ekologicznym Przedszkolu_5

1 września 2015 r. rozpoczął się kolejny rok szkolny w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach. Wszystkie dzieci wróciły wypoczęte i gotowe do zabawy i nauki. Maluszki, które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola także wyraziły chęć do wspólnej zabawy w naszym przedszkolu. Na dzieci czeka bogata oferta zajęć dodatkowych: język angielski, ekologia, rytmika i logopedia, interesujące i kształcące zajęcia, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz różnorodne działania ekologiczne. Wszystkim wychowankom życzymy miłego pobytu w przedszkolu. Rodziców natomiast zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.

 

 

Zakończenie roku przedszkolnego w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Zakonczenie roku szkolnego w EP_1

26 czerwca 2015r w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego z udziałem rodziców i zaproszonych gości. Był to dzień szczególny, pełen przeżyć dla przedszkolaków, rodziców oraz wychowawcy. Dzieci wykonały krótki program artystyczny o tematyce wakacyjnej. Po zakończonym występie każdy otrzymał dyplom, książkę, zajączka Tupa, naklejki i notesik. Pan Przewodniczący Rady Gminy Kije ? Sławomir Wątroba życzył wszystkim cudownych i bezpiecznych wakacji.

25 czerwca wręczono dyplom i nagrodę panu Jerzemu Krzętowskiemu ? za wielkie zaangażowanie i bezinteresowną pomoc w funkcjonowaniu Ekologicznego przedszkola. W tym samym dniu dzieci otrzymały także dyplomy od pani Lidii Adamowskiej za udział w zajęciach logopedycznych.

Serdeczne podziękowania dla rodziców, za całoroczną pomoc, współpracę i doradztwo w podejmowanych działaniach.

"Maluszki z płaczliwych, wstydliwych i bardzo skrytych, przeobraziły się w przedszkolu w przebojowe, otwarte i radosne przedszkolaki. Takie zmiany nadają sens pracy z dziećmi, a końcowy efekt jest wyjątkowym prezentem dla nauczyciela" ? M.Maciąg.

Różowe zdrowie ? ekologiczne przedszkolaki robią koktajl truskawkowy

Ekologiczne przedszkolaki robia koktajl truskawkowy_3

Nawiązując do tematyki zajęć ? "Kolory lata" i omawiając kolor różowy, dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach zrobiły pyszny koktajl truskawkowy. Zadanie okazało się dla przedszkolaków dość łatwe, a zarazem bardzo smaczne.  Dzieci myły truskawki, obierały, wrzucały do miksera, dolewały mleka i miksowały.  Koktajl był wyśmienity i zdrowy! Degustacja zachwyciła wszystkich, a niektórzy prosili nawet o dokładkę. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Ekologiczne przedszkolaki u fryzjera, krawcowej i u strażaków

Wizyta dzieci z EP w straznicy OSP Kije_19

18 czerwiec był dniem, który na pewno długo zostanie w pamięci niejednego malucha z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach. W tym dniu dzieci pojechały do Kij, aby odwiedzić salon fryzjerski, pracownię krawiecką oraz Strażaków z OSP z Kij.

Odwiedzając pracownię krawiecką pani Wioli Kosteckiej i salon fryzjerski pani Agnieszki Pytel dzieci miały możliwość przyjrzeć się z bliska pracy fryzjerki i krawcowej, a także zapoznać się z wyposażeniem salonu fryzjerskiego i pracowni krawieckiej. Panie poczęstowały dzieci pysznymi cukierkami, zaś przedszkolaki podziękowały wręczając własnoręcznie wykonane plakaty o zawodzie fryzjera i krawcowej.

Następnym etapem wycieczki było spotkanie  ze strażakami OSP w Kijach. Dzieci miały niezwykłą okazję zapoznania się z pracą strażaków, sprzętem i wozami strażackimi. Najwięcej emocji wzbudziło  lanie wody sikawką, wejście do wozów strażackich oraz przymierzanie hełmów strażackich. Pan Dominik Gawior ? ratownik medyczny - pokazał dzieciom proste czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku. Dzieci wręczyły strażakom plakat o ich trudnej pracy, w zamian dostały opaski i zawieszki odblaskowe oraz cukierki. Bardzo serdecznie dziękujemy  za świetne przeżycia i rewelacyjne przybliżenie zawodu STRAŻAKA panu Jerzemu Krzętowskiemu oraz pozostałym druhom.

Nasza wycieczka była wspaniałą przygodą i kontynuacją zajęć przedszkolnych.

 

Przedszkolaki na festynie rodzinnym  w Gartatowicach

Festyn w Gartatowicach z udzialem Ekologicznych Przedszkolakow_11

W niedzielę 14 czerwca 2015 r. dzieci i rodzice bawili się na festynie rodzinnym zorganizowanym przez Szkołę Filialną w Gartatowcach. Impreza odbyła się z okazji Dnia Mamy i Taty oraz Dnia Dziecka. Przed rodzicami i gośćmi zaprezentowały się wszystkie dzieci recytując wiersze, śpiewając i tańcząc.  Maluszki z Ekologicznego przedszkola zatańczyły układ taneczny do utworu "Chocolate", taniec z pomponami do piosenki  Shakiry "Waka, waka" oraz rock and rolla. Zostały nagrodzone gromkimi brawami od licznie przybyłej publiczności.

Na wszystkie dzieci czekało wiele atrakcji wśród nich: konkursy, rozgrywki sportowe, malowanie twarzy, dmuchana zjeżdżalnia oraz posiłek: gorąca zupa, kiełbaski z grila, ciasta i soki.

 

 

Ekologiczne przedszkolaki na wycieczce w Krajnie

Wycieczka EP do Krajna_3

10 czerwca dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Krajna. Maluszki zaczęły zwiedzanie od Alei Miniatur, która zrobiła duże  wrażenie nie tylko na dzieciach, ale również na dorosłych. Park w swoim zbiorze posiada 30 miniatur najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Dzieci zobaczyły m. in. Watykańską Bazylikę Św. Piotra, wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Londyński Big Ben, Krzywą Wieżę w Pizie, Piramidę Cheopsa oraz wiele innych fantastycznych budowli. Poza przepięknymi miniaturami światowej architektury park oferuje również dzieła natury takie jak Wulkan Etna czy Wodospad Niagara. Następnie dzieci spędziły aktywnie czas w Parku Rozrywki ? miały do dyspocji dmuchany plac zabaw oraz Stację Kosmiczną. Pobyt w Parku Rozrywki okazał się wspaniałą atrakcją, a podróż do domu bardzo krótka, gdyż przedszkolaki zasnęły w autokarze ze zmęczenia. Zapraszamy do galerii zdjęć.


Przedszkolaki na wycieczce w Kijach.

Wizyta dzieci z EP w Kijach_7

2 czerwca maluszki z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach wybrały się na wycieczkę do Kij. Odwiedziły Samorządową Instytucję Kultury Kasztelania oraz Gminną Bibliotekę Publiczną.

Zwiedzanie rozpoczęło się od karmienia karpi w kasztelańskich stawach. Następnie dzieci zwiedziły Kasztelanię oraz obejrzały z dużym zainteresowaniem  bajkę  o ulubionym Króliku Bugsie, w znanej już dzieciom sali kinowej.

Kolejnym punktem zwiedzania była Gminna Biblioteka Publiczna. Przedszkolaki miały możliwość zapoznania się z zasadami zachowania w bibliotece, zwiedziły wypożyczalnię, czytelnię dla dzieci i dla dorosłych. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowieści pani kierownik Marysi Olesiak o funkcjonowaniu biblioteki. Na zaproszenie  dzieciom czytał wiersze J. Tuwima pan Ryszard Kusak ? pracownik Urzędu Gminy. Maluszki miały także okazje porysować oraz pobawić się w kąciku zabaw.                                                                                                                                        Ostatnim punktem był plac zabaw, gdzie dzieci dały upust swojej niespożytej energii. Na koniec pobytu w Kijach dzieci przegonił deszcz. Trochę zmoczone, ale zadowolone i szczęśliwe wracały do swoich domów.

 

Święto Dzieci w Ekologicznym przedszkolu.

Dzien dziecka w EP_21

Dzień Dziecka w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach był dniem długo wyczekiwanym przez dzieci. Był to dzień pełen radości i niespodzianek. Na hali szkolnej odbyły się gry, zabawy i konkursy. Później dzieci spędziły czas na powietrzu, bawiąc się na placu zabaw i na boisku. Następnie przed zaproszonymi rodzicami maluszki zaprezentowały ostatnio nauczone piosenki. Jak przystało na Dzień Dziecka, nie mogło zabraknąć też prezentów dla milusińskich. Każdy maluch otrzymał  wspaniałe paczki ufundowane przez firmę Rigips SAINT-GOBAIN.

Wszyscy w tym dniu byli uśmiechnięci i zadowoleni o czym świadczą pamiątkowe zdjęcia. Dodatkowym prezentem z okazji Dnia Dziecka będzie wyjazd do Kij oraz  wycieczka do Krajna.

Serdecznie podziękowania dla  naszych sponsorów: firmie Rigips SAINT-GOBAIN oraz firmie PMP Prefabrykaty Mariusz Piątek  za prezenty i wsparcie finansowe w zorganizowaniu Dnia Dziecka.

Dziękujemy także za słodki poczęstunek otrzymany w ramach dożywiania w stołówce szkolnej.

 

"Cudownych rodziców mam..."

Dzien mamy i taty _9

 

Pod hasłem "Cudownych rodziców mam..." 27 maja 2015 r. w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach  odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.  Na spotkanie przybyły Mamusie, Tatusiowie oraz zaproszeni goście: pani Anna Janas - Sekretarz Gminy Kije, pan Mariusz Kudasiewicz ? Dyrektor ZPO w Kijach, pan Sławomir Wątroba ? Przewodniczący Rady Gminy Kije, pan Cezary Curyło ? kierownik Szkoły Filialnej w Gartatowicach oraz panie Lidia Adamowska i Regina Boksa ? nauczycielki logopedii i języka angielskiego.

Dzieci w tym wyjątkowym dniu słowem, piosenką i tańcem wyraziły swoją miłość i wdzięczność swoim rodzicom. Po części artystycznej przy podkładzie muzycznym Urszuli Sipińskiej ?Cudownych rodziców mam?  - dzieci wręczyły rodzicom prezenty: laurki, obrazki, kwiaty, słodkie buziaki oraz złożyły życzenia. Rodzice mogli także rozpoznać się na portretach wykonanych przez dzieci i wyeksponowanych na sali. Pani Anna Janas i pan Sławomir Wątroba pogratulowali dzieciom udanego występu, złożyli rodzicom najserdeczniejsze  życzenia i wręczyli dzieciom prezenty z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Do życzeń dołączył się także pan Dyrektor -  Mariusz Kudasiewicz.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.  Czas ten był okazją do dzielenia się wrażeniami z przedszkolnej uroczystości. Te krótkie chwile z pewnością na długo pozostaną w pamięci szczęśliwych, promieniujących, odświętnych i dumnych ze swych pociech rodziców.

Przedszkolaki na Święcie Niezapominajki w Kasztelanii w Kijach

 

Niezapominajka w Kasztelanii_7

24 maja w SIK Kasztelania odbyło się Święto Polskiej Niezapominajki. W takiej uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć najmłodszych dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach. W pięknych kreacjach zatańczyły "Grozika", układ taneczny do utworu "Chocolate" oraz taniec z pomponami do piosenki  Shakiry "Waka, waka".

Po kikluminutowej przerwie pojawiły się znów w pokazie mody ekologicznej. Przedszkolaki podczas pokazu zaprezentowały stroje wykonane wspólnie z rodzicami, z materiałów odpadowych ? butelek, gazet, reklamówek, nakrętek, papieru itp. Kreacje były naprawdę wspaniałe i wyjątkowe, a dodatki takie jak: nakrycia głowy czy torebki zachwyciły publiczność.  Dzieci w rolach modelek i modeli sprawdziły się doskonale, prezentowały swoje stroje jak najprawdziwsze gwiazdy, przechodzac po wybiegu i pozując  fotografom do zdjęć.

Za występ taneczny i zaprezentowanie swojego stroju dzieci otrzymały dyplomy i nagrody. Dziękuję rodzicom za zaangażowanie oraz gratuluję pomysłowości i oryginalności w wykonaniu strojów ekologicnych ? wychowawczyni Małgorzata Maciąg. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Wizyta lekarzy w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach.

Wizyta Lekarzy_11

Do Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach zaprosiliśmy na spotkanie z dziećmi lekarzy: panią Martynę Kwiecień-Mrozek i pana Piotra Mrozka ? rodzców naszej Liliany. Celem spotkania było zachęcenie dzieci do dbania o swoje zdrowie i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Pani Martyna i pan Piotr opowiedzieli na czym polega ich praca oraz zapoznali dzieci z podstawowym sprzętem lekarskim. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do obejrzenia stetoskopu oraz do samodzielnego posłuchania bicia swojego serduszka. Zobaczyły także do czego służy ciśnieniomierz ? jak i w jakim celu się go używa. Maluszki mogły również poprzybijać sobie pieczątki jak prawdziwi lekarze. Na koniec spotkania pani Martyna przeczytała dzieciom książeczkę związaną z tamatam spotkania. W podziękowaniu za wizytę dzieci obdarowały gości prezentem ? książeczką ze swoimi pracami. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła nieprzyjemnych uczuć. Serdecznie dziękujemy.

Ekologiczne przedszkolaki znów w Zaciszu Leśnym

Ekologiczne przedszkolaki w Lesnym Zasiszu_2

18 maja dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach wraz z rodzicami wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego "Leśne Zacisze" w Lisowie. Mimo wielu obaw związanych z pogodą, tego dnia już wczesnym rankiem zaświeciło słońce, nie tylko na niebie, ale i na buziach przedszkolaków.

Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość oglądania zwierząt z bliska. Niektóre zwierzątka można było pogłaskać, czy zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia. Miejscem, któremu żadne dziecko nie mogło się oprzeć był plac zabaw, na którym znajdowały się huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny, mini park linowy, domek z kulkami, piaskownice i inne ciekawe atrakcje. Dzieci powróciły pełne wrażeń, zmęczone, ale jakże zadowolone.

 

Akcja czytania w Ekologicznym przedszkolu

Akcja czytania w EP_2

W naszym przedszkolu odbyła się kolejna odsłona czytania dzieciom książeczek przez ciekawe osoby. Tym razem gościliśmy w przedszkolu babcię Liliany ? panią Lucynę Kwiecień. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o przygodach trzech misi. Dzieliły się spostrzeżeniami i  dyskutowały o bohaterach czytanej książeczki. Następnie zaprezentowały układ ruchowy do piosenki o misiach. W nagrodę otrzymały kolorowanki z misiem, które mogły pokolorować w przedszkolu lub w domu.

Pani Lucynie serdecznie dziękujemy za miłe i sympatyczne spotkanie i zapraszamy chętnych do poczytania dzieciom. Mamy nadzieję, że systematyczne czytanie dzieciom zostanie przeniesione również na grunt rodzinny. Życzę wszystkim miłej lektury w domowym zaciszu.

Spotkanie z panią bibliotekarką.

Sorry, you have not enough rights to view this image.

27 kwietnia w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach odbyło się kolejne już spotkanie z panią bibliotekarką ? Anną Wyrwą. Został zaprezentowany cykl książeczek o żółwiu Franklinie. Choć zielony żółw był już znanym i lubianym bohaterem naszych przedszkolaków, to jednak dzieci z zainteresowaniem obejrzały bajkę o Franklinie i w wielkim skupieniu wysłuchały nowej, niezwykłej pzrygody o żółwiku. Następnie chętnie odpowiadały na pytania dotyczące Franklina i przystąpiły do malowania naszego bohatera. Powstały przepiękne prace, które zostały wyeksponowane w sali przedszkolnej.
Dziękujemy pani Ani za ciekawe spotkanie i rozbudzanie zainteresowania książką.

Ekologiczne przedszkolaki obchodzą Dzień Ziemi.

Sorry, you have not enough rights to view this image.
Dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach jak co roku obchodziły Dzień Ziemi. Hasło "Dbamy o środowisko? było tematem przewodnim zajęć w przedszkolu. Maluszki poznawały jakie należy podjąć działania, aby nasza planeta była czysta i zielona. Przeprowadzono następujące akcje promujące postawy ekologiczne: zbiórka nakrętek i baterii, pisanie "Listów dla Ziemi", poznanie zasad segregacji śmieci ? :Kolorowe kosze", zasadzenie drzewka na placu szkolnym i kwiatów w ogródku przedszkolnym oraz udział w przedstawieniu ekologicznym zorganizowanym przez opiekunów i uczniów szkoły filialnej w Gartatowicach.
Jesteśmy przekonani, że poprzez takie działania wzrośnie świadomość ekologiczna wśród dzieci. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w ochronie naszego środowiska.

Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" w Ekologicznym przedszkolu.


Sorry, you have not enough rights to view this image.


W naszym przedszkolu promowana jest idea czytania dzieciom bajek, nie tylko przez nauczycieli, ale również przez zaproszonych gości. W ostatnim czasie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, nasze przedszkole odwiedziła mama Krzysia  - Pani Ania Jabłko. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajki o przygodach Kubusia Puchatka ? "Wielka urodzinowa niespodzianka dla Puchatka". Później malowały Kubusia z urodzinowym tortem. Zachęcamy wszystkich chętnych do odwiedzania naszych maluszków i poczytania im bajek, gdyż czytanie jest bardzo ważnym elementem w życiu młodego człowieka.


"Zielone kanapki" w Ekologicznym przedszkolu.

Zawody w Jędrzejowie_5

 


Nasze przedszkole promuje zdrowy styl życia poprzez różnego typu akcje oraz ciekawe zajęcia. Okres przedwiośnia jest szczególnym czasem, gdy nasze organizmy potrzebują większej ilości witamin, więc jest to okazja do kolejnego wdrożenia zmian w naszym menu. Jesienią robiliśmy soki z owoców i warzyw, a wiosną robimy "zielone kanapki".
Zadanie okazało się sporym wyzwaniem. Dzieci uczyły się umiejętności posługiwania nożem - podczas smarowania pieczywa i krojenia warzyw. Śniadanie maluszki spożywały kulturalnie na czystych i estetycznie przygotowanych stolikach. Samodzielnie przygotowany posiłek smakował wyśmienicie - ku zdziwieniu samych przedszkolaków - tym razem szczypiorek nie został na talerzykach. "Zielone kanapki" smakowały wszystkim, nawet największym niejadkom.

 

Przedszkolaki robią palmę wielkanocną.Zawody w Jędrzejowie_4

Dni przed Świętami Wielkanocnymi w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach były bardzo pracowite. Dzieci wraz ze swoją wychowawczynią robiły palmę wielkanocną i w ten sposób przygotowywały się do obchodów  Niedzieli Palmowej.
Na drewnianej konstrukcji zostały zamocowane wcześniej przygotowane elementy: kolorowe kwiatki z bibuły i motylki. Oczywiście nie mogło zabraknąć bazi wierzbowych i bukszpanu. Gdy palma była gotowa pozostało tylko z niecierpliwością i radością oczekiwać dnia, kiedy dzieci zaniosą palmę do kościoła.
Wreszcie 29 marca 2015r pojawiły się w Kościele Parafialnym pw. Św. Floriana w Gartatowicach na Mszy Świętej, gdzie  z radością i dumą prezentowały kolorową palmę.

Przedszkolaki zakładają zielony ogródek.

Zawody w Jędrzejowie_3

Dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach założyły własną hodowlę cebuli, fasoli i rzeżuchy. Na zajęciach oglądały ilustracje przedstawiające etapy wzrostu cebuli i fasoli, nazywały elementy budowy roślin, wymieniały czynniki, które korzystnie wpływają na ich rozwój. Podczas zabaw badawczych porównywały różne rodzaje cebul: wielkość, kształt, kolor oraz nasiona fasoli. Zasadzona cebula i fasola (w wodzie i ziemi) oraz rzeżucha została umieszczona w kąciku przyrodniczym. Rośliny są codziennie pielęgnowane, podlewane oraz obserwowane są zmiany jakie w nich zachodzą.
Fasola pięknie wyrosła w błyskawicznym tempie, a szczypiorek, który wyrósł z cebuli będzie dodatkiem do kanapek na śniadanie. Wszystkie działania podjęte przez dzieci poszerzyły ich wiedzę przyrodniczą, jak i wiedzę o zdrowym stylu życia.

 

Ekologiczne przedszkolaki witają wiosnę.

Zawody w Jędrzejowie_1

Tradycyjnie 20 marca dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach witały nową porę roku - wiosnę. Tego dnia wszystkim dopisywał dobry humor. Dużą radość sprawiło dzieciom przygotowanie Marzanny. Następnie na czele z nią wszyscy wyruszyli, aby przegonić zimę.  Marzanna nie została utopiona, lecz ze względów ekologicznych - spalona. Przedszkolaki głośno żegnały zimę i zapraszały ją, ale dopiero w grudniu. Wracając do przedszkola maluszki szukały oznak wiosny. Resztę dnia spędziły na zabawach w rytm piosenek o tematyce związanej z nową porą roku oraz wykonaniu wiosennych krokusów.

 

Wielkanocne pisanki  ? zajęcia otwarte w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach.

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Po raz kolejny w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach tym razem tuż przed Świętami Wielkanocnymi odbyły się zajęcia otwarte z udziałem dzieci, rodziców i dziadków . Miały one na celu przybliżenie dzieciom tradycji Świąt Wielkanocnych, a przede wszystkim ozdabiania pisanek.  Po krótkim pokazie dzieci wspólnie ze swoimi najbliższymi ozdabiały i oklejały pomalowane wcześniej wydmuszki. Powstałe pisanki zostaną zawiezione do SIK Kasztelania w Kijach i zgłoszone do konkursu na najpiękniejszą pisankę wielkanocną. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Zajęcia biblioteczne w Ekologicznym przedszkolu.


Sorry, you have not enough rights to view this image.

Rozbudzając zainteresowanie dzieci książką, przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w zajęciach bibliotecznych przeprowadzonych przez panią bibliotekarz ze Szkoły Filialnej w Gartatowicach. Pani Ania Wyrwa śpiewająco zaprezentowała dzieciom wiersz Jana Brzechwy "Kaczka Dziwaczka". Przedszkolaki wysłuchały wiersza z wielką uwagą, a nawet pomagały pani śpiewać. Wiersz był inspiracją do zajęć plastycznych, na których maluszki kolorowały obrazki z bohaterką wiersza ? Kaczką Dziwaczką.
Pani bibliotekarce serdecznie dziękujemy za miłe i sympatyczne spotkanie.

 

Ekologiczne przedszkolaki na zabawie karnawałowej.

Turniej Mlodych Talentow 2011_7


14 lutego w Szkole Filialnej w Gartatowicach odbyła się zabawa karnawałowa. Dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia. Na sali podczas pląsów zrobiło się kolorowo, a dzieci przebrane w bajkowe postacie bawiły się wesoło. W zabawie uczestniczyli także licznie przybyli rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek dla swoich pociech. Dzieci zatańczyły specjalny "bałwankowy taniec" wokół zrobionego Eko-bałwanka oraz wzięły udział w konkursie na najpiękniejsze przebranie karnawałowe. Gratulujemy wyróżnionym konkursie: Antosiowi i Adasiowi.
Bal karnawałowy dla przedszkolaków był niezwykły, dostarczył wielu przeżyć i radości o czym świadczą pamiątkowe zdjęcia.

Walentynkowe zabawy w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach.

Sorry, you have not enough rights to view this image.
?W dniu Świętego Walentego,
nic nie może dziać się złego.
Nikt nie może się dziś złościć,
bo oto nadszedł dzien MIŁOŚCI."


14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki. Serca i serduszka ozdobiły całe przedszkole. Zajęcia tego dnia ukierunkowane były na takie pojęcia jak: szczęście, miłość, przyjaźń. Wspólnie spędzony czas w walentynkowym klimacie sprzyjał prowadzeniu z dziećmi rozmów na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu. Serca towarzyszyły maluszkom przez cały dzień ?  ozdabiali je mazakami i kredkami. Każde dziecko wykonało też "walentynkę" dla swoich ukochanych rodziców. Do domu każdy dostał walentynkowego lizaka.                                       Walentynki upłynęły nam w miłej atmosferze, a wszyscy w tym dniu byli dla siebie wyjątkowo mili i uprzejmi.

Wizyta pani pielęgniarki.

Sorry, you have not enough rights to view this image.
6 lutego dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach odwiedziła pielęgniarka  ? Pani Helena Ziółkowska. Przypomniała i utrwaliła przedszkolakom podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Opowiadała o tym, jak zachować zdrowie, w jaki sposób zachować się podczas choroby, a także zwróciła szczególną uwagę na konieczność zażywania leków tylko i wyłącznie pod okiem osób dorosłych. Pani Pielęgniarka także zważyła dzieci oraz zaprosiła do ośrodka zdrowia.

Ekologiczne przedszkolaki w kinie.

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Przedszkolaki z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach 5 lutego wybrały się na projekcję bajek do kina w SIK Kasztelania w Kijach. Było to  niezwykłe wydarzenie.  Po pierwsze - jazda  autobusem, po drugie - wizyta w kinie, po trzecie - wyjazd bez rodziców.
Dla naszych  maluchów było  to ogromne przeżycie ? niektóre  z  nich jeszcze nigdy nie były w kinie. Sala  kominkowa  zamieniła się w salę  kinową -   ciemność,  wygodne  krzesła  i  ogromny  ekran wzbudziły ogólne zainteresowanie. Bajki  "Tom i Jerry" oraz "Królik Bugs" maluszki oglądały z dużym zainteresowaniem  oraz z  poczuciem  humoru.  Przedszkolaki  przekazały  także pracownikom  Kasztelanii prace wykonane w przedszkolu z postaciami z bajek.
Mimo, że wyjazd trwał  krótko, to dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń i bardzo zadowolone.
Seans  bardzo  się    podobał,   więc  na  pewno   jeszcze   nie  raz   zawitamy  do kina.    Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

 

Zimowe zabawy na śniegu

Zabawy na sniegu EP_8

"My się zimy nie boimy,
nawet bardzo ją lubimy."

Wreszcie przyszła długo wyczekiwana zima. Ekologiczne przedszkolaki wykorzystały to, że jest śnieg i postanowiły aktywnie pobawić się na dworze. Odpowiednio zabezpieczone i przygotowane wybrały się klika razy na plac szkolny, aby pobawić się na śniegu. Nikomu nie było zimno ani smutno. Zabawa w grupie poza budynkiem przedszkola stała się wspaniałą przygodą wzbogacającą dzieci o nowe wrażenia i doświadczenia. Po zabawach dzieci zaopatrzone w lornetki i lupy obserwowały ptaki, karmnik, płatki śniegu, szukały śladów i tropów ptaków.

Jak co roku, w przedszkolu prowadzona jest akcja dokarmiania ptaków. Przedszkolaki wiedzą, że bez pomocy ludzi wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Dlatego wracając do przedszkola maluchy wsypały ziarna i okruszki do naszego karmnika.

 

Eko-bałwanki w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Eko-blwanki w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach_8

Dzieci najbardziej na świecie lubią zimę, a lepienie bałwana to ulubiona zabawa najmłodszych. Niestety, w ostatnich latach zimy są łagodne, bez śniegu. Również w tym roku zima nas zawiodła. Dzieci były bardzo niezadowolone z tego powodu i często pytały kiedy będzie śnieg i kiedy ulepimy bałwana. Tylko jak postawić bałwana, jak nie ma śniegu, albo tylko udaje, że jest? No więc można! Czekaliśmy dość długo, aż w końcu zaczęliśmy robić w przedszkolu eko-bałwana z kubeczków jednorazowych!!! Była to wspaniała zabawa ? łączenie kubeczków tak, aby powstały kule. Gdy już konstrukcja była gotowa ozdobiliśmy i ubraliśmy naszego eko-bałwana. Radości było wiele podczas zabaw, a dzieci bardzo zadowolone, że udało nam się zrobić bałwana mimo braku śniegu.

Podczas, gdy dzieci z wychowawcą tworzyli bałwana w przedszkolu, każde dziecko w domu także miało zadanie do wykonania. Wspólnie z rodzicami dzieci robiły małe bałwanki, z których powstała piękna ekspozycja.

Mamy jednak nadzieję, że uda nam się ulepić bałwana ze śniegu ? zaczęło sypać...

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Święto Babci i Dziadka w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach?

Dzien babci i dziadka w Ekologicznym Przedszkolu_1

21 stycznia 2015 r. w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach obchodzony był Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością czekały na zaproszonych gości.

 

Licznie zgromadzone Babcie i Dziadkowie mieli okazje podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie przygotowanym programie artystycznym. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze dzieci wspaniale zaprezentowały się: recytując wiersze, śpiewając piosenki oraz tańcząc czaczę i walczyka. Następnie wręczyły dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty. Obecny na uroczystości pan Wójt Gminy Kije Krzysztof Słonina złożył solenizantom serdeczne życzenia.

Była to naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny dały wyraz tego, jak ważne są takie chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz do pamiątkowego zdjęcia z wnukami.

Jasełka w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Wigilia w Ekologicznym Przedszkolu _4

W czwartek 18 grudnia w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. W uroczystości uczestniczyli rodzice dzieci przedszkolnych oraz goście: pan Sławomir Wątroba ? Przewodniczący Rady Gminy Kije, pani Małgorzata Hynek ? przedstawiciel ZPO Kije i pani Regina Boksa ? nauczyciel języka angielskiego.

Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Bożego Narodzenia przy wspólnie przygotowanej szopce. Za wspaniały występ dzieci otrzymały prezenty oraz gromkie brawa. Na wszystkich czekał także słodki poczęstunek. Dzieci wręczyły przybyłym gościom własnoręcznie wykonane kartki świąteczne oraz pierniczki upieczone kilka dni wcześniej w przedszkolu.

Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy, wczucie się w role, a przede wszystkim za umiejętność działania w zespole, dzięki czemu wspólnie stworzyły bardzo efektowne i urzekające widowisko. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, świąteczne stroiki i dekoracje, prezenty oraz wzajemne życzenia, które zakończyły spotkanie, pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się świąt.

Serdeczne podziękowania dla pana Władysława Chwalińskiego z Czechowa za zrobienie pięknej szopki.

 

Przedszkolaki pieką świąteczne pierniczki

Przewdszkolaki pieka pierniki_6

 

W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach 15 grudnia odbyło się wielkie pieczenie świątecznych pierniczków. Praca z przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Przedszkolaki z pełnym zaangażowaniem wałkowały ciasto i wycinały różne kształty foremkami. Były między innymi: aniołki, gwiazdki, choinki. Powycinane pierniczki zostały ułożone na blachach, zaniesione i upieczone w szkolnej kuchni. Po ich wystudzeniu dzieci ozdabiały je lukrem, kolorowymi posypkami, słodkimi mazakami ? była to wspaniała zabawa.

Przygotowanie pierniczków bardzo się dzieciom podobało, a w przedszkolu unosił się wspaniały aromat, który wprowadził wszystkich w cudowny świąteczny nastrój.

Kolejna porcja wypieków za rok...

 

 

Zajęcia otwarte w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach - ?Ozdabiamy bombki?

 

Zajecia otwatre_4

11 grudnia 2014r w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem ? "Ozdabiamy bombki". Celem spotkania było zapoznanie dzieci z tradycją świąteczną jaką jest wykonywanie ozdób choinkowych, a także integrowanie się dzieci i rodziców. Maluszki wspólnie z rodzicami ozdabiały styropianowe bombki ? cekinami, wstążkami i innymi ozdobami. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a bombki niepowtarzalnie piękne i unikatowe.

W czasie zajęć przedszkolnych dzieci wspólnie z nauczycielem także zrobiły ozdoby bożonarodzeniowe, które w pełni oddają świąteczny klimat ? zapraszamy do galerii zdjęć.


Spotkanie z Mikołajem w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

Mikolaj w Ekologicznym Przedszkolu_16

5 grudnia 2014 r. nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał zaskoczenie i uśmiech na twarzach przedszkolaków. Przed rozdawaniem prezentów dzieci powitały go wierszem i piosenkami. Po wspaniałych występach nadszedł najbardziej oczekiwany przez dzieci moment - rozdawanie prezentów! Dzieci otrzymały paczki ze słodyczami i niespodziankami. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia i rozmowy z Mikołajem.

Dzieci z ogromną radością zaprosiły Św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

Serdecznie podziękowania dla naszych sponsorów: firmie Rigips SAINT-GOBAIN, firmie PMP Prefabrykaty Mariusz Piątek oraz państwu Agnieszce i Marcinowi Fuhrmann za wsparcie zabawy mikołajkowej.

 

Andrzejkowe zabawy w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Andrzejki w Ekologicznym Przedszkolu_17

 

Czary ? mary, wosku lanie,

co ma stać się, niech się stanie.

Zaraz wszyscy się dowiedzą,

co nam wróżby przepowiedzą?.

 

28 listopada w zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach. Dzięki tym tradycyjnym elementom, dzieci mogły pobawić się w poznawanie swojej przyszłości. Na uroczystości pojawili się rodzice, którzy aktywnie włączyli się w zabawę. Andrzejkowa Wróżka przy pomocy rekwizytów przepowiadała dzieciom przyszłość: co ich czeka w niedalekiej przyszłości, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach, tańce oraz smaczne przekąski.

Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Spotkanie było również okazją do rozbudzenia u dzieci zainteresowania oraz chęci poznania polskiej ludowej tradycji.

 

Konkurs "Coś z niczego ? moja zabawka ekologiczna"

Ekologiczne zabawki_3

 

W listopadzie dzieci i rodzice z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastyczno-technicznym pt. "Coś z niczego ? moja zabawka ekologiczna". Rodziny miały za zadanie wykonać zabawkę z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych, będących odpadami ? śmieciami, np: plastikowe butelki, pudełka tekturowe, nakrętki, gazety. Rodzice i dzieci wykazali się dużą wyobraźnią i pomysłowością. Wykonali wspaniałe i różnorodne zabawki, które zostały wyeksponowane na wystawie w przedszkou. Dzieci pracowały nie tylko w domu ? także w przedszkolu wspólnie z wychowawczynią zrobiły wielkiego "eko-stwora", który dołączyl do ekspozycji. Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego odbyło się 19 listopada. Przed zaproszonymi rodzicami dzieci zatańczyły i zaśpiewały oraz zaprezentowały swoje ekologiczne zabawki. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i skiewkę z niespodzianką.

Mam nadzieję, że aktywnie spędzony czas z własnym dzieckiem wpłynie na pogłębienie wzajemnych relacji, a jednocześnie przyczyni się do kształtowania postaw proekologicznych.

Serdecznie dziękuję za wspólna zabawę ? Wychowawczyni.

Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

Przedszkolaki z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" 6 listopada odwiedziły bibliotekę szkolną. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w tak magicznym miejscu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach. Pani bibliotekarka ? Anna Wyrwa - zapoznała dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, księgozbiorem, przeczytała dzieciom ciekawą książeczkę oraz podarowała każdemu zakładkę do książki. Maluszki wróciły do przedszkola bardzo zadowolone z wypożyczonymi książkami, które będą czytane w przedszkolu.

Rozbudzanie zainteresowania książką jest bardzo ważne w rozwoju dziecka. Cenne informacje, które zdobywa się poprzez czytanie książek są nieocenione - to kopalnia wiedzy. Bezpośredni kontakt dzieci z miejscem, w którym można wypożyczyć książkę, rozbudza wyobraźnię i poszerza wiedzę.

 

 

 

Ekologiczne przedszkolaki na warsztatach ekologicznych

EP na warsztatach ekologicznych w SIK Kasztelania_9

Mimo niesprzyjającej aury 23 października 2014 r. dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach wzięły udział w warsztatach ekologicznych w ramach projektu "Edukacja ekologiczna na zamku w Kijach", prowadzonych przez pracowników Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Pan Dariusz Wiech przedstawił prezentację multimedialną z zagadkami o zwierzętach występujących w naszej okolicy. Zaś pani Magdalena Skrzypek zabrała dzieci na wycieczkę z Kubusiem Puchatkiem do lasu. Dzieci miały możliwość zapoznania się z wyglądem i życiem zwierząt leśnych i poznały rodzaje drzew rosnących w lesie. Za aktywny udział w warsztatach dzieci otrzymały książeczki o zwierzętach.

Mamy nadzieję, że warsztaty wpłyną pozytywnie na rozwijanie u dzieci zainteresowań przyrodniczych, poprawnego zachowania się i poczucia przynależności do otaczającego środowiska.

 

 

Ekologiczne przedszkolaki na przedstawieniu cyrkowym

Cyrk w EP_9

15 października 2014 r. do Szkoły Filialnej w Gartatowicach przyjechał Cyrk O?Bimbolando. Młodzi artyści cyrkowi, pochodzący z Ukrainy zaprezentowali dzieciom bardzo wesoły i ciekawy program. Wśród atrakcji pokazanych przez cyrkowców znalazły się m.in. niezwykłe akrobacje, żonglerka oraz magiczne sztuczki. Wszyscy mogli podziwiać wielkiego węża, który dodatkowo uatrakcyjnił występ. Dzieci i pani Regina Boksa odważyli się potrzymać węża w rękach.. Dzieci podziwiając sztukę cyrkową miały możliwość czynnego i aktywnego w niej udziału. Była wspaniała zabawa i dużo śmiechu.


Marchewkowy dzień w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Marchewkowy dzien w EP_7

8 październik 2014r w naszym przedszkolu był dniem, w którym główną bohaterką była marchewka. Już od rana było widać, że nie jest to zwyczajny dzień. Dzieci przybyły do przedszkola ubrane w stroje w kolorze pomarańczowym oraz przyniosły wspaniałe okazy marchewek. Maluszki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych zdrowotnym właściwościom marchewki i posiłków z jej dodatkiem. Nie zabrakło wesołych pląsów, zabaw i piosenek poświęconych marchewkom. Następnie była degustacja marchewki: chrupaliśmy surową, kosztowaliśmy surówkę oraz piliśmy przepyszny, zdrowy sok. Po takiej dawce witamin na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.

Było dużo śmiechu i zabawy. Dzień ten był wyjątkowy, zdrowy, witaminowy, pomarańczowy i marchewkowy.


Pasowanie na przedszkolaka w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach?

 

Pasowanie na przedszkolaka w EP_15

Dzień 1 października 2014 r. pozostanie na długo w pamięci dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach". Tego dnia odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Na uroczystość przybyli goście: pani Sekretarz Gminy Kije ? Anna Janas, pan Dyrektor ZPO w Kijach ? Mariusz Kudasiewicz, pan kierownik Szkoły Filialnej w Gartatowicach - Cezary Curyło, pan radny Gartatowic - Sławomir Wątroba, pani sołtys Gartatowic -Grażyna Chrobot, nauczyciele prowadzący zajęcia dodatkowe: pani Lidia Adamowska i Regina Boksa oraz rodzice i dziadkowie dzieci.

 

W części artystycznej maluszki zaprezentowały swoje umiejętności, dając tym samym dowód jak dużo już potrafią. Były więc wiersze, piosenki i zabawa taneczna. "Ja przedszkolak dzielny będę zawsze uśmiechnięty...." - tymi słowami zaczęła się przysięga przedszkolaków. Następnie pan dyrektor Mariusz Kudasiewicz dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, książeczki i rożki obfitości. Pani Anna Janas i pan Sławomir Wątroba pogratulowali dzieciom udanego występu i życzyli wielu sukcesów oraz radości z pobytu w przedszkolu.

Po części oficjalnej rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni do wspólnego poczęstunku. Rodzice oraz dziadkowie byli bardzo dumni ze swoich pociech. Mamy nadzieję, że kolejna uroczystość będzie tak piękna jak ta.

Serdeczne podziękowania dla rodziców za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu uroczystości pasowania.

 

Robimy zdrowy i smaczny sok!

EP robia soki_2

Dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców i warzyw.

24 września 2014r maluchy przyniosły do przedszkola dużo owoców. Pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia owoców. Zapoznały się z urządzeniem do robienia soku ? sokowirówką ? jego działaniem i zasadami bezpieczeństwa podczas robienia soku. Później z obranych owoców powstał sok. Po skończonej pracy dzieci z dumą delektowały się własnoręcznie zrobionym sokiem.

Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy.

Ekologiczne przedszkolaki wkręcają się w pomaganie!

EP zbiera nakredki_6

 

Przedszkolaki z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach także w tym roku kontynuują akcję pozyskiwania plastikowych nakrętek. Zbieranie nakrętek to prosty sposób, aby komuś pomóc. Każda plastikowa nakrętka jest cenna! Dzieci o tym wiedzą i nie wyrzucają ich z innymi odpadami do śmieci, zbierają je i przynoszą do przedszkola! Jest to także promocja wychowania ekologicznego przedszkolaków, a konkretnie ? nauką segregacji.

Rozpoczęcie roku przedszkolnego w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach?

Poczatek roku w Ekologicznym Przedszkolu_1

 

Dzisiaj pierwszy dzień w przedszkolu, wszyscy w sali się zebrali.

Pani prosi by starszaki z maluchami się poznali.

Potem dzieciom pokazuje ? szatnię, łazienkę, naszą salę,

jak zachować się musimy, byśmy czuli się wspaniale.

Wciąż starszakom przypomina: dla maluchów bądźcie mili,

by przedszkole i nas wszystkich bardzo mocno polubili.

W sali mamy piękne książki, i zabawki, klocki, gry.

Wszyscy o nie bardzo dbamy, niech przetrwają wiele dni.

Dzieci w szatni mają znaczki, w salach miejsca przy stoliczkach.

Na półeczkach nowe książki, a kredeczki są w koszyczkach.

Niech wam miło czas upływa, byście zawsze się zgadzali.

Wszystkie chwile tu spędzone w swoich sercach zachowali!

 

1 września 2014 w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach?rozpoczęliśmy nowy rok przedszkolny. Pierwszy dzień w przedszkolu jest bardzo ważny zarówno dla dzieci jak i rodziców. Wszyscy byli w odświętnych strojach, ale jakże w różnych nastrojach. Na twarzach dzieci widać było niepewność, zdziwienie, jednak w większości - radość i zadowolenie. Na uroczystym rozpoczęciu obecni byli rodzice, dziadkowie dzieci oraz pan Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Chrobot.

Witamy nowych przedszkolaków: Maję, Krzysia, Alę, Bartka, Lenę i Antosia. Wszystkim naszym wychowankom życzymy miłego pobytu w przedszkolu.

 

Dni otwarte w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach?

Dni otwarte w Ekologicznym Przedszkolu_9

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej, to przełomowy moment w życiu dziecka i jego rodziców. Stanowi on często pierwszą okazję do kontaktu z grupą społeczną. Aby ułatwić dzieciom proces przyszłej adaptacji w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach? w dniach od 18 do 22 sierpnia 2014 r. w odbyły się Dni Otwarte. Dzieci mogły pobawić się w kącikach zabaw, uczestniczyć w zajęciach ruchowych i plastycznych, zaś rodzice mogli zapoznać się z aktualna ofertą przedszkola.

Dzieci ? przyszłe przedszkolaki czuły się swobodnie. Mamy nadzieję, iż pierwszy kontakt z przedszkolem choć trochę zmniejszy stres, który może pojawić się w pierwszych dniach września.

 

Zakończenie i podsumowanie projektu ?Ekologiczne przedszkole w Gartatowicach?.

25 czerwca 2014r w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach? odbyło się uroczyste podsumowanie projektu oraz zakończenie roku przedszkolnego 2013/14. Projekt realizowany był od 09.2012r do 06.2014r. Dzieci uczestniczyły w zajęciach podstawy programowej, gdzie prowadzona była praca dydaktyczna i opiekuńczo-wychowawcza oraz w zajęciach dodatkowych z rytmiki, ekologii, języka angielskiego i logopedii.

Na uroczystość przybyli rodzice oraz zaproszeni goście: Pan Krzysztof Słonina - Wójt Gminy Kije, pani Anna Janas - Sekretarz Gminy Kije, pan Mariusz Kudasiewicz ? dyrektor ZPO w Kijach, pani Agnieszka Rusak ? koordynator projektu, pani Agnieszka Powałka ? księgowa projektu, pan Cezary Curyło ? Kierownik Szkoły Filialnej w Gartatowicach, pan Sławomir Wątroba ? radny Gartatowic. Obecne byl także panie prowadzące zajęcia dodatkowe: pani Regina Boksa, Lidia Adamowska, Renata Jankowska oraz personel.

Dzieci wykonały krótki program artystyczny: zaśpiewały piosenki o wakacjach, zatańczyły znany już rock and roll oraz nowy "taniec rokowy". Pod kierunkiem pani Reginy Boksy wykonały piosenkę po angielsku oraz zabawę ruchową do piosenki przygotowaną przez panią Renatę Jankowską.

Pani Sekretarz Anna Janas podsumowała projekt oraz zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej o działalności przedszkola. Wręczono dyplomy i nagrody. Wśród rodziców została wyróżniona pani Anna Walczak - za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc w realizacji marzeń dzieci. Przedszkolaki otrzymały dyplomy, piękne książki z bajkami oraz książeczki z kolorowankami. Pani Ania Walczak znowu nie zapomniała o najmłodszych i przygotowała dla nich sakiewki z niespodzianką ? podobnież był w nich magiczny kamień.

Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Korzystając z okazji serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji projektu : Władzom Gminy Kije, Zespołowi Projektowemu, nauczycielom zajęć dodatkowych, pani Woźnej oraz panu od promocji za rozpowszechnanie informacji i zdjęć o działalności naszego przedszkola.

Spotkanie z policjantem


24 czerwca 2014r do "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" przybył zaproszony gość ? asp. Wojciech Strączkiewicz. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić się w domu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Pan policjant ostrzegł też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Zapoznał z numerem alarmowym pod który należy dzwonić w sytuacji zagrożenia. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę o maluchu, która bardzo spodobała się panu policjantowi. Spotkanie to wpłynie na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta oraz znaczenie jego pracy dla społeczeństwa. Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z najmłodszymi przedszkolakami.

Wycieczka do Centrum Bajki w Pacanowie

Dzieci z Ekologicznego Przedszkola w Pacanowie_8

11 czerwca dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" wybrały się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Nasza przygoda zaczęła się od zwiedzenia wystawy ?Bajkowy Świat". Każdy otrzymał tajemniczą mapę i mysią dziurkę weszliśmy w zaczarowany świat. Zwiedzanie nie ograniczyło się tylko do oglądania wystawy, można było dotykać eksponatów, rozwiązywać zagadki, otwierać szufladki i drzwiczki. Wspaniała okazała się podróż zaczarowanym pociągiem, dzieci znalazły się pod wodą, w kopalni, na lądzie, w kosmosie. Spotkały tam bajkowe postacie: elfy, trole, syreny, ośmiornice, wróżki. Dzieci bawiły się w bajkowym, różnokolorowym ogrodzie, pełnym kwiatów. Miały też okazję podziwiać bohaterów bajek na ekranie, rozwiązując wirtualne zagadki. Rodzice także aktywnie uczestniczyli w zwiedzaniu wystawy. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach "Spotkanie z bajką" oraz obejrzały bajkę ?Chip i Dale". Ostatnim punktem była zabawa na pobliskim placu i w ogrodzie.

Wycieczka była doskonałym sposobem na poznanie Pacanowa, do którego chciał koniecznie dostać się Koziołek Matołek.

Ekologiczne przedszkolaki na Dniu Dziecka w Kasztelani

Ekologiczne_przedszkolaki_na_Dniu_Dziecka_2

Dzień Dziecka to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach gminy 7 czerwca w SIK Kasztelania odbył się festyn rodzinny. Główną atrakcją był program artystyczno-muzyczny oraz konkursy z nagrodami. Wśród występów zespołów młodzieżowych swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowały dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach". Zatańczyły dwa tańce: rock and roll i ?taniec rockowy" do utworu ?Hoolywood Hills" , a także zaśpiewały piosenkę w związku z niedawnym Świętem Mamy ? "Słodką mamę mam". Po krótkiej przerwie pojawiły się znowu w znanym już pokazie mody ekologicznej.
Po występach dla najmłodszych czekały różne bezpłatne atrakcje: dmuchany zamek i zjeżdżalnia, trampolina, malowanie twarzy, wata cukrowa, przejażdżka bryczką, pokaz sprzętu strażackiego i policyjnego.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Dla dzieci był to dzień wyjątkowy, pełen atrakcji, wrażeń i radości. Dzięki takim inicjatywom wzmacniamy więzi rodzinne oraz inspirujemy dzieci oraz dorosłych do właściwego spędzania czasu wolnego.

Czytamy Koziołka Matołka - zajęcia biblioteczne w "Ekologicznym przedszkolu"

Koziolek Matolek w Ekologicznym Przedszkolu_5

4 czerwca 2014r w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" odbyły się kolejne zajęcia biblioteczne, które poprowadziła pani bibliotekarka Anna Wyrwa. W związku ze zbliżającą się wycieczką do Centrum Bajki w Pacanowie dzieci zostały zapoznane z bohaterem książki K. Makuszyńskiego ? Koziołkiem Matołkiem. Wysłuchały czytanej przez panią Anię przygody Koziołka, mogły pobawić się maskotkami oraz obejrzały bajkę o sympatycznym Matołku. Później kolorowały Koziołka szukającego na hulajnodze nowej przygody. Przepiękne prace zostały zawieszone na sali. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały i z niecierpliwością czekamy na wycieczkę do Pacanowa.

Dzień Dziecka w Ekologicznym Przedszkolu

Dzien dziecka w Ekologicznym Przedszkolu_13

 

Dzień Dziecka w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" w tym roku odbył się w dwóch etapach. Przedpołudniem 3 czerwca na sali przedszkolnej odbyły się gry, zabawy, konkursy i tańce. Jak przystało na Dzień Dziecka, nie mogło zabraknąć też prezentów. Każdy otrzymał swoje zdjęcie w oryginalnej ramce wykonanej przez panią Annę Walczak oraz cudaczne trampki -breloczki. Zaś następnego dnia po południu czekała na dzieci kolejna niespodzianka ? piknik na placu szkolnym. Było ognisko z pieczeniem kiełbasek, przekąski i napoje oraz wspólna zabawa dzieci z rodzicami na boisku szkolnym. Każde dziecko dostało do domu soczki i słodycze.

Wszyscy w tym dniu byli uśmiechnięci i zadowoleni. Była to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Impreza się udała o czym świadczą pamiątkowe zdjęcia. Dodatkowym prezentem z okazji Dnia Dziecka będą występy w SIK Kasztelania 7 czerwca oraz wycieczka do Pacanowa.
Kolejne serdeczne podziękowania dla pani Ani Walczak za wielkie zaangażowanie i pomysłowe portreciki. Dziękujemy także za słodycze otrzymane w ramach dożywiania w stołówce szkolnej.

Niechaj żyją nasze Mamy!

Dzien mamy w Ekologicznym Przedszkolu_11

Jak co roku 26 maja swoje święto obchodzą wszystkie Mamy. W tym szczególnym dniu każde dziecko chciałoby dać swojej Mamie dużo prezentów, ale przede wszystkim być blisko niej. Dlatego Święto Mamy w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" to wspólna zabawa dzieci i Mam. Na uroczystość przybyły Mamusie oraz goście: pani Anna Janas - Sekretarz Gminy Kije oraz pan Mariusz Kudasiewicz ? Dyrektor ZPO w Kijach.

Dzieci w tym wyjątkowym dniu przygotowały dla swoich mam ? koncert życzeń. Były wierszowane życzenia i piosenki. Po zakończeniu części artystycznej mamy otrzymały laurki, różyczki, upominki - wachlarze, słodkie buziaki oraz najserdeczniejsze życzenia płynące z małych serduszek swoich dzieci. Mamusie musiały jeszcze rozpoznać się na portretach, które były także prezentem od dzieci. Następnie rozpoczął się quiz dotyczacy znajomości własnej mamy. Odpowiedzi dzieci wywołały burzę oklasków i uśmiechu na twarzach gości. Pani Anna Janas pogratulowała dzieciom za udany występ, złożyła mamom najserdeczniejsze życzenia, do których dołączył się również pan Mariusz Kudasiewicz
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Czas ten był okazją do dzielenia się wrażeniami z przedszkolnej uroczystości. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Mam po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z dziećmi.
Serdeczne podziękowania dla pani Anny Walczak za wykonanie przepięknych różyczek.

Wycieczka do Zacisza Leśnego

Wycieczka EP do Lesnego Zacisza_8

Po ekscytujących występach na Niezapominajce dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach wspólnie z rodzicami pojechały na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego w Leśnym Zaciszu. Czekało tam na dzieci wiele przygód i atrakcji.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania zwierzyńca. Dzieci zobaczyły zwierzęta z różnych stron świata: kangury, lamy, strusie, pawie, osiołki, wielbłąda oraz wiele innych. Emocje były naprawdę duże, kiedy zwierzęta podchodziły blisko do dzieci i pozwalały się głaskać. Po zwiedzeniu Mini Zoo na dzieci czekał duży plac zabaw: huśtawki, zjeżdżalnie, basen z kulkami, trampolina, "małpi gaj", hamaki, park linowy. Dzieci mogły aktywnie spędzić czas rozwijając swoją sprawnność ruchową.
Z żalem opuszczaliśmy pełne przygód i wrażeń ?Leśne Zacisze", a jak się bawiliśmy można obejrzeć na zdjęciach...

Ekologiczne przedszkolaki na Niezapominajce w Kijach

Ekologiczne Przedszkole na Niezapominajce_24

18 maja w SIK Kasztelania odbyło się Święto Polskiej Niezapominajki. Na scenie prezentowały się dzieci ze szkół naszej gminy. W takiej uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć najmłodszych przedszkolaków z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach. Przebrane za myszki zatańczyły do utworu "Niegrzeczna myszka", potem wystrojone w "żabie łapy" zaśpiewały piosenkę "Żabka mała". Następnie zatańczyły jak umiały naklepiej rock and rolla.

Po kikluminutowej przerwie pojawiły się znowu w niekonwencjonalnym pokazie mody ekologicznej. Małe modele i modelki prezentowały swoje niesamowite stroje ekologiczne przy muzyce, jakże znanej z pokazów mody ? ?Wonderful life" - Blacka. Niezwyczajność pokazu wyrażała się w tym, iż stroje dzieci nie były uszyte tak jak zwykle to bywa z różnorodnych tkanin, lecz zostały zrobione z nadzwyczajnych w świecie śmieci. Ubiory były wspaniałe, zaś dodatki takie jak: nakrycia głowy, biżuteria oraz torebki zachwyciły oglądających. Dzieci - modele prezentowały swoje stroje jak najprawdziwsze gwiazdy, przechodzac po wybiegu i pozując naszym fotografom do zdjęć.
Przedszkole Ekologiczne w Gartatowicach znalazło sposób, aby wykorzystać jeszcze raz niepotrzebne śmieci, a przy tym bardzo dobrze się bawić.
Gratuluję pomysłowości i oryginalności projektantce mody ? pani Annie Walczak. Dziękuję rodzicom pomoc i zaangażowanie ? wychowawczyni Małgorzata Maciąg
W trakcie uroczystości ogłoszono wyniki konkursu na najładniejdszą palmę wielkanocną Gminy Kije. Ekologiczne przedszkole zajęło pierwsze miejsce w kategorii szkoły i przedszkola. Przedstawiciele odebrali dyplom i nagrodę rzeczową. Dziękujemy za wyróżnienie.

Zajęcia biblioteczne w "Ekologicznym przedszkolu"

Zajecia biblioteczne w Ekologicznym Przedszkolu_1

14 maja 2014 r. dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, które prowadziła pani Anna Wyrwa ? bibliotekarka ze Szkoły Filialnej w Gartatowicach. Podczas spotkania przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały wybranych przez panią wierszy Jana Brzechwy. Utwór "Na straganie" był inspiracją do zajęć plastycznych - dzieci rysowały wybrane warzywa. Na zakończenie prace zostały wyeksponowane na tablicy, a dzieci za wykonanie pięknych prac dostały od pani Ani cukierki. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały i już teraz czekamy na następne spotkania.


Zajęcia otwarte  robimy stroje na pokaz mody ekologicznej

Zajecia otwarte_4

 

14 maja 2014 r. w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z możliwością wykorzystania surowców wtórnych do wykonania strojów na pokaz mody ekologicznej. Przez kilka ostatnich tygodni zbieraliśmy stare gazety, pudełka, worki foliowe, butelki po napojach, reklamówki, papierki po cukierkach. Rodzice z pomocą pani Anny Walczak wykorzystali nasze skarby do zrobienia strojów. Włożyli w swoją pracę wiele pomysłowości i kreatywności, gdyż powstały niesamowite stroje. Ciekawym dodatkiem były nakrycia głowy oraz biżuteria.

Zajęcia były potwierdzeniem, że z niczego może powstać naprawdę coś wielkiego. Była to świetna zabawa. Gratuluję pomysłowości i oryginalności naszej projektantce mody ? pani Annie Walczak. Zapraszamy na pokaz mody, który odbędzie się na Niezapominajce w Kijach.


Zwierzęta w "Ekologicznym przedszkolu"

Zwierzeta w EP_4

W pierwszych tygodniach maja 2014 roku w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" pojawili się niespotykani goście. W związku z tematyką zajęć dzieci przynosiłyły swoje zwierzęta, które hodują w domu. I tak : Fabian przedstawił nam pekińczyka Bambi, yorka Lady oraz kota Ludwika, Wojtuś ? rybki, a Kubuś ? ratlerka Metkę. Dzieci kolejno opowiadały o obowiązkach i przyjemnościach wynikających z hodowania w domu zwierząt, mówiły co jest ulubionym pokarmem pupila, jak zachowuje się jego zwierzątko oraz co lubi robić. Po każdej prezentacji, pozostałe dzieci mogły właścicielom zwierzątek zadawać pytania na temat ich podopiecznych, a oni z radością udzielali odpowiedzi.

Przedszkolaki pieką ciasteczka

 

Wypieki w EP_4Jedno z ostatnich przedpołudni dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" spędziły niezwykle pracowicie. Motywem przewodnim tego dnia było pieczenie ciasteczek. Maluszki dzielnie i z pełnym zaangażowaniem wałkowały ciasto i wycinały różne kształty foremkami. Były między innymi: serduszka, gwiazdki i zwierzątka. Powycinane ciasteczka zostały ułożone na blachach, zaniesione i upieczone w szkolnej kuchni. Na tym praca się nie zakończyła, pozostało bowiem udekorowanie ciasteczek. Przedszkolaki polewały je lukrem, ozdabiały kolorowymi posypkami, cukrem pudrem i cukiereczkami. Po długim oczekiwaniu dzieci z apetytem jadły przygotowane przez siebie słodkości.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Dzień Ziemi w Ekologicznym Przedszkolu

 

Dzien ziemi _5

 


Dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" również w tym roku obchodziły Dzień Ziemi. Tematem przewodnim ostatnich dni było: "Jak dbać o naszą planetę?" Dzieci w zabawowy sposób poznały jakie podjąć działania, aby nasza planeta była czysta, zielona i uśmiechnięta.
28 kwietnia przedszkolaki wzięły udział w przedstawieniu ekologicznym zorganizowanym przez opiekunów i uczniów szkoły filialnej w Gartatowicach. Zaprezentowały się śpiewajac piosenki i deklamujc wiersze o tematyce ekologiczynej oraz złożyły Ziemi życzenia.

Uwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Ziemi było zasadzenie wychodowanego kasztanowca na placu szkolnym oraz porządki w ogródku przedszkolnym. W dalszym ciągu dzieci zbierają plastikowe nakrętki ? uczą się segregować oraz mają świadomość, że tym dziasłaniem mogą pomóc chorym dzieciom.

Postanowiliśmy wszyscy, że będziemy przez cały rok bacznie zwracać uwagę na to, czy nasi rówieśnicy, rodzice i inni mieszkańcy naszej wioski w wystarczający sposób dbają o porządek. Szczególnie czy nie zaśmiecają naszej okolicy. Chcemy bowiem by za rok w Dniu Ziemi było w Gartatowicach mniej śmieci niż w tym roku.

Przedszkolaki robią palmę wielkanocną

Przedszkolaki z EP robia palme_15

Przez kilkanaście dni dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" wraz ze swoją wychowawczynią przygotowywały się do udziału w obchodach Niedzieli Palmowej i do konkursu na "Najpiękniejszą palmę wielkanocną Gminy Kije".

Samodzielnie nacinały paski bibuły, z których powstawały kolorowe kwiatki. Na zajęciach otwartych dzieci wspólnie z rodzicami tworzyły ozdoby wielkanocne, które później zostały wyrzystane do przystrojenia palmy. Wszystkie elementy: kwiatki, kurczątka, zajączki, motylki, baranki, zostały zamocowane na drewnianej konstrukcji. Oczywiście nie mogło zabraknąć bazi wierzbowych i bukszpanu. Maluchy z ochotą pomagały wychowawczyni w tworzeniu palmy ? trzymały konstrukcję, podawały kwiatki i ozdoby. Z niecierpliwością i radością oczekiwały dnia, kiedy zaniosą palmę do kościoła.
Wreszcie 13 kwietnia 2014r pojawiły się pod Kasztelanią, aby w korowodzie z palmami przejść do kościoła na Mszę Świętą. Mamy nadzieję, że palma przedszkolaków przyciągnęła uwagę jury i uczestników uroczystości.

Wielkanoc w Ekologicznym przedszkolu ? zajęcia otwarte

Wielkanoc w Ekologicznym przedszkolu_22

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Miały one na celu przybliżenie dzieciom tradycji nadchodzacych świąt. Na początku spotkania dzieci zaprezentowały się przed rodzicami, śpiewając piosenki związane tematycznie ze świętami. Następnie z przygotowanych materiałów wykonały kolorowe zajączki, kurczątka i baranki. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i radością. Na pewno będą one piękną ozdobą w wielkanocnych koszyczkach. Całe spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Radość i uśmiech towarzyszyły wszystkim uczestnikom spotkania. Tego typu zajęcia umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój.

Ekologiczne przedszkolaki na wiosennym spacerze

Wiosenny spacer_2

Przyszła wiosna, na którą z utęsknieniem czekaliśmy. Piękna pogoda sprzyja spacerom, więc wybraliśmy się na wiosenny spacer. Wszystkie dzieci uważnie wypatrywały wiosennych kwiatów, których wokół nie brakowało. Barwnie kwitnące krokusy, szafirki, forsycja czy bazie na drzewach utwierdzały nas w tym, że zimę pożegnaliśmy na długo. Podczas wędrówki dotarliśmy do kwitnącego sadu, gdzie dzieci dowiedziały się m. in. dlaczego wśród drzew słychać odgłysy owadów.

Zadowolone i uśmiechnięte przedszkolaki powróciły do przedszkola licząc na kolejne, słoneczne i zachęcające do spacerów dni.

Żegnaj zimo ? witaj wiosno!

Powitanie_wiosny_EP_4

Przedszkolaki z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" z niecerpliwością wyczekiwały dnia, w którym zacznie się kalendarzowa wiosna. Zabawy tematyczne zorganizowane z okazji zbliżającej się wiosny sprawiły wszystkim wiele radości. Ogromne emocje wśród przedszkolaków wzbudziły same przygotowania do powitania wiosny. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny. Później w wiosennym barwnym korowodzie, z kolorową Marzanną, dzieci poszły pożegnać zimę i powitać wiosnę. Idąc śpiewały piosenki o wiośnie oraz szukały jej oznak w przyrodzie. Wiosenne słońce przygrzewało i oświetlało roześmiane twarze uczestników korowodu. Po wiosennym pochodzie dzieci zaprowadziły Marzannę na plac szkolny, gdzie ze względów ekologicznych została spalona.

Wszystkie dzieci uśmiechnięte i radosne wróciły do przedszkola z nadzieją, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami i zazieleni łąki, drzewa oraz trawy.

Święto Kobiet w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

dzien_kobiet w EP_20

10 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kobiet. Chłopcy jak na prawdziwych dżentelmenów przystało, byli tego dnia wyjątkowo uprzejmi, uczynni i sympatyczni. Starali się wyręczać dziewczynki w pracach porządkowych, a dodatkowo mocno je dopingowali w różnorodnych zmaganiach o tytuł Super ? Dziewczynki. Zajęcia były okazją do rozmów o roli kobiet w ich życiu - o mamusiach, babciach, siostrach, koleżankach. Dopełnieniem tego wyjątkowego dnia były występy, na które zostały zaproszone mamy i babcie. Panie wysłuchały piosenek, wierszy i życzeń, otrzymały od dzieci laurki. Dziewczynki dostały przepiękne torebki wykonane przez panią Annę Walczak.

Serdeczne podziękowania dla pani Anny za pomysłowe prezenty.

Słodki dzień w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach".

Slodki dzien w EP_1

"Powiedział Bartek,
że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła
i dobrych pączków nasmażyła"


Jest to staropolskie przysłowie, ale zwyczaj trwa do dziś. Nasze przedszkole jest tego wspaniałym przykładem. Łakomczuszki z "Ekologicznego przedszkola" z apetytem zajadały się pączkami. Jednak wstępem do wspólnej zabawy było zapoznanie ich z tradycją Tłustego Czwartku. Dzieci zobaczyły jak robi się pączki i faworki. Dowiedziały się także, dlaczego wraz z końcem karnawału należy jeść właśnie te przysmaki. Miło spędziły czas, integrując się podczas wspólnej zabawie przy muzyce. Niepodziankę przygotowała niezastąpiona pani Ania Walczak ? sakiewki pełne słodkości. Zakończenie karnawału było nie tylko udane, ale i smaczne.

Maria Kielar-Turska pisała: "Tradycja spełnia ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Wśród elementów, które zasługują na uwagę są święta, zwyczaje, obrzędy, obyczaje. Ich zanik zuboża nasze dziedzictwo kulturowe". Zapoznając dzieci z polskimi tradycjami mamy nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie.
Dziękujemy za zakupienie pączków i mleczka czekoladowego z wygospodarowanych pieniędzy w ramach dożywiania w stołówce szkolnej oraz pani Annie Walczak za "słodkie" sakiewki.

Ekologiczne przedszkolaki na spacerze w kamizelkach odblaskowych

Dzieci z EP na spacerze_5

W środę 19 lutego dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" wyruszyły na spacer po najbliższej okolicy przedszkola. Założyły kamizelki odblaskowe, które podarował dzieciom Wójt Gminy Kije. Dzięki temu były widoczne na drodze, a przez to bardziej bezpieczne.

W czasie spaceru dzieci obserwowały otaczającą przyrodę. Pamiętały również o ptakach i dały im garść smakołyków. Dzięki licznym rozmowom i zabawom poznały nazwy ptaków pozostających w Polsce na zimę, a także dowiedziały się, jakie rodzaje pokarmu preferują poszczególne z nich. Nasze zimowe spacery mają nie tylko walory zdrowotne, ale również i edukacyjne. Zatem zachęcamy wszystkich do bezpiecznych, zimowych spacerów.

Walentynki w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

Walentynki w EP_25

17 lutego 2014 r. w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" obchodzone były bardzo uroczyście Walentynki. Od samego rana panował tu miły nastrój, każdy chodził uśmiechnięty i bardzo wesoły. Tego dnia przedszkole zamieniło się w serduszkową krainę, pełną miłości i uśmiechu. Zajęcia były odzwierciedleniem takich pojęć jak: szczęście, miłość, przyjaźń. Po zapoznaniu z tradycją tego święta, dzieci zrobiły Walentynkę dla najbardziej ukochanej osoby w rodzinie. Wzięły udział w różnych walentynkowych zabawach: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie papierowymi serduszkami. Dopełnieniem tego radosnego czasu był bal walentynkowy. Przedszkolaki dostały również walentynkowe prezenty: czerwone serduszka. Wszystkim ten dzień bardzo się podobał - szkoda, że jest tylko raz w roku... Wszystkim życzę dużo miłości!
Serdeczne podziękowania dla pani Anny Walczak za uszycie walentynkowych serduszek.

Przedszkolaki z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" na podsumowaniu konkursu na bożonarodzeniową kartkę świąteczną.

EP na Kasztelanii_4

29 stycznia 2014 r. Samorządowa Instytucja Kultury Kasztelania w Kijach zorganizowała spotkanie, na którym podsumowano konkurs na bożonarodzeniową kartkę świąteczną. Mimo mroźnej aury dzieci z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" wraz z rodzicami dotarły na uroczystość, aby zaprezentować swoje umiejętności artystyczne ? przedstawiając jasełka.
Laureaci konkursu: Przemysław Gajerski ze Samostrzałowa oraz Aleksandra Olejnik z Włoszczowic otrzymali nagrody rzeczowe, zaś przedszkolaki - specjalną nagrodę od komisji, za wspólnie przygotowaną pracę konkursową. Odblaskowe kamizelki (pomagające w bezpiecznej drodze do szkoły i podczas zimowych ferii), wręczał wójt Krzysztof Słonina. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek.

Ekologiczne przedszkolaki bawiły się na zabawie choinkowej

Choinka w EP_20

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez dzieci wiele tygodni. Taki bal miał miejsce 1 lutego 2014 roku w Szkole Filialnej w Gartatowicach. W tradycyjnej zabawie choinkowej wzięły udział dzieci szkolne, a także przedszkolaki z "Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach". Na balu, przy znanych utworach takich jak: "Jedzie pociąg" czy "Kaczuszki", pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze i postacie znane z telewizyjnych ekranów. Na buziach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia.

W przerwie balu dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Później nadszedł długo wyczekiwany moment, kiedy dzieci mogły się przebrać za Myszki. Pani Anna Walczak malowała dzieciom czarne noski i wąsiki, a na głowach "wyrosły" czarne uszy. Tak odmienione dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia i ruszyły do wspólnej zabawy.
A kiedy czas zabaw dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Przedszkolaki będą mile wspominać czas spędzony na wspólnej zabawie.

Wizyta pani pielęgniarki w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

Spotkanie z pielegniarka w EP_6

28 stycznia nasze przedszkole odwiedziła pielęgniarka ? pani Helena Ziółkowska. Nasz gość opowiedział nam w ciekawy sposób o wykonywanym przez siebie zawodzie. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się w jaki sposób możemy zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Dzieci zostały zważone i zmierzone. Na zakończenie spotkania dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie i wręczyły pani pielęgniarce bukiet kwiatów.

Dzień Babci i Dziadka w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

Dzien babci w Ekologicznym Przedszkolu_12

22 stycznia 2014 r. do ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" zostali zaproszenia dziadkowie. Ty razem w dniu swojego święta spieszyli się do swoich wnuków, aby wygodnie usiąść i wysłuchać przygotowanych wierszy, piosenek, życzeń oraz tańców.
Specjalnie z okazji ich święta dzieci przygotowały występ artystyczny i niespodzianki. Maluchy w kameralnej atmosferze, przy pięknej dekoracji mówiły wierszyki, śpiewały, tańczyły i grały na dzwonkach, otrzymując gorące brawa od publiczności. Wychowawczyni złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom, a dzieci przy podkładzie muzycznym "Jest taki dzień" wręczyły upominki: babciom kwiaty i korale z makaronu oraz portrety, a dziadkom kwiaty i krawaty. Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami zaśpiewały ?Sto lat".

Po części oficjalnej wychowawczyni zaprosiła gości na słodki poczęstunek i zwiedzanie przedszkola oraz do wspólnej fotografii: Dziadków z wnuczkami.
Wszyscy goście byli bardzo wzruszeni, a dzieci cieszyły się, że mogą w tak odświętny sposób wyrazić swoją miłość i szacunek dla swoich Dziadków. Było to wyjątkowe spotkanie, pełne radości, szczęścia i dumy ze swoich wnuków.

Wigilia w Ekologicznym Przedszkolu

Wigilia w EP_11

Dzień Wigilii w naszym przedszkolu przypadł w tym roku 19 grudnia. Miał on wyjątkową, niecodzienną oprawę. Już od samego rana trwały przygotowania do uroczystego i świątecznego spotkania. Uczestniczyli w nim rodzice dzieci przedszkolnych, pan Ryszard Kusak ? Zastępca Wójta Gminy Kije, pan Sławomir Wątroba ? radny Gartatowic oraz pan Cezary Curyło - Kierownik Szkoły Filialnej w Gartatowicach.

Przedszkolaki z wielkim przejęciem, najpiękniej jak umiały przedstawiły Jasełka, dostarczając wszystkim gościom niezwykłych doznań i wzruszeń. Po części artystycznej była okazja, aby wręczyć dzieciom prezenty ? bombki wykonane przez panią Annę Walczak, podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i wspólnie kolędować przy pięknie przystrojonej choince. Dzieci wręczyły gościom własnoręcznie przygotowane karty świąteczne z życzeniami.
Potem wszyscy zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu. Przedszkolna Wigilia minęła w atmosferze wzajemnej życzliwości i przyjaźni. W tym wyjątkowym dniu każdy z nas starał się być lepszym niż zwykle. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.


Wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom życzę prawdziwie radosnych Świąt ? wypełnionych radością i miłością oraz uśmiechu i życzliwości na każdy dzień Nowego Roku

p. Małgorzata

Zajęcia otwarte w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach - Ozdoby choinkowe"

Zajecia otwarte w EP_18

Zajęcia otwarte dla rodziców są jedną z ważniejszych form współpracy z rodzicami. Dzięki takim zajęciom rodzic może obserwować swoje dziecko na tle grupy rówieśniczej. Są również doskonałym uzupełnieniem informacji o pracy nauczyciela. 10 grudnia 2013r zajęcia otwarte dla rodziców odbyły się w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach pod hasłem ? "Ozdoby choinkowe". Celem spotkania było zapoznanie dzieci z tradycją świąteczną jaką jest wykonywanie ozdób choinkowych, a także integrowanie się dzieci i rodziców. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały papierowe ozdoby: pawie oczka, bombki, którymi dekorowały choinkę.

Pani Anna Walczak pokazała nam jak można w prosty i ciekawy sposób wykonać karty świąteczne. Tak powstały jedyne i niepowtarzalne prezenty na święta.
Codzienny pośpiech utrudnia nam wszystkim przeżywanie takich radosnych chwil z naszymi pociechami. Spotkanie było wiec doskonałą okazją do wspólnej zabawy, a ozdoby które wychodziły spod rąk dzieci i rodziców to prawdziwe dzieła sztuki.

Mikołajki w "Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

Mikolajki w Ekologicznym Przedszkolu_19

6 grudnia 2013r. nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał zaskoczenie i uśmiech na twarzach przedszkolaków. Przed rozdawaniem prezentów dzieci powitały go wierszem i piosenkami. Po wspaniałych występach nadszedł najbardziej oczekiwany przez dzieci moment - rozdawanie prezentów! Dzieci otrzymały paczki ze słodyczami. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia i rozmowy z Mikołajem.
Dzieci z ogromną radością zaprosiły Św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

Tego samego dnia przedszkole odwiedzili inni goście, oczywiście z prezentami dla dzieci. Był to pan Tadeusz Kurzeja - Dyrektor Regionu Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA z Buska Zdroju oraz pani Ewa Gwadera ? doradca ubezpieczeniowy TuiR WARTA z Pińczowa. Na ręce wychowawczyni przekazali dla dzieci prezenty od Świętego Mikołaja.

Serdecznie podziękowania dla naszego sponsora TUiR Warta S.A.

Przedszkolaki na prelekcji ?Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?"

Prelekcja w Ekologicznym Przedszkolu_3

 

W poniedziałek 2 grudnia 2013 r. przedszkolaki z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" wzięły udział w prelekcji na temat ?Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?" Jakże znaną dzieciom tematykę w bardzo ciekawy i dostępny sposób zaprezentowała przedstawicielka Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych pani Paulina Baran. Uczestnikami spotkania byli najmłodsi oraz uczniowie kl. I ? III.
Pięknie przygotowana prezentacja multimedialna przybliżyła naszym podopiecznym w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do nadejścia zimy. Zachęcano dzieci do zbierania karmy dla ptaków i zwierząt w celu systematycznego dokarmiania ich podczas zimy.

Andrzejki w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Andrzejki w EP_23

 

"Hokus- pokus, czary  mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary!"


Tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w przedszkolu. 29 listopada w zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach.
Zanim zaczęła się uroczystość do przedszkola przyjechała pani Anna Walczak - mama Kubusia. Wszystkim dziewczynkom wyczarowała przepiękne wyplatane fryzury typu koszyczek, ozdobione własnoręcznie zrobionymi spinkami. Gdy pojawili się wszyscy rodzice dzieci zaprezentowały się śpiewając piosenki, recytując wiersze i tańcząc. Później odbyły się tradycyjne wróżby. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku oraz czarodziejskich kubeczków z ukrytymi przedmiotami. Pomiędzy wróżbami dzieci mogły się bawić przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Na zakończenie rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Dziewczynki od pani Ani Walczak dostały bransoletki, zaś wszyscy od wychowawczyni otrzymali czarodziejskie pudełeczka ze skarbami.

Dzięki tym tradycyjnym elementom, dzieci mogły pobawić się w poznawanie swojej przyszłości, co dostarczyło obecnym wielu przeżyć i emocji. Spotkanie było również okazją do rozbudzenia u dzieci zainteresowania oraz chęci poznania polskiej ludowej tradycji. Służyło również wzmacnianiu więzi emocjonalnej całej przedszkolnej społeczności poprzez integrującą pełną magicznego klimatu zabawę.
Podziękowania dla rodziców za zaangażowanie i udział w uroczystości, a w szczególności pani Anny Walczak za przygotowanie prezentów dla dziewczynek: bransoletek i spinek do włosów oraz za uczesanie dziewczynek.

Ekologiczne Przedszkolaki na spotkaniu ?Od czwartego roczku bez książeczki ani kroczku"

Od 4 roczku_26

W ramach ogólnopolskiej kampanii ?Cała Polska czyta dzieciom" Gminna Biblioteka Publiczna w Kijach prowadzi akcję czytelniczą ?Od czwartego roczku bez książeczki ani kroczku", polegającą na podarowaniu książeczki każdemu czterolatkowi z gminy. Co roku na specjalnie zorganizowanym spotkaniu dzieci otrzymują książki, które mają u nich zaszczepić miłość do czytania, a u rodziców wyrobić nawyk codziennego, głośnego czytania swojemu dziecku.
W tym roku takie spotkanie odbyło się 14 października w Remizie Strażackiej w Kijach. Powitania dokonał pan Wójt Gminy Kije Krzysztof Słonina oraz pani Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kijach Maria Olesiak. Książeczki i pamiątkowe dyplomy wręczali: pani Anna Janas Sekretarz Gminy Kije, pani Karolina Kępczyk Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, pani Halina Panek z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, pani Jadwiga Irla dyrektor kieleckiego oddziału PFRON-u oraz panie bibliotekarki. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka: teatrzyk ?Maska" z Krakowa z przedstawieniem ?Magiczna księga czarodziejki Arielki".
Akcja ?Od czwartego roczku bez książeczki ani kroczku" ma przekonać dorosłych, że codzienne czytanie dzieciom to wspaniała inwestycja w ich przyszłość .

Pasowanie na przedszkolaka w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

Pasowanie na ucznia w EP_5

16 października 2013r w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach odbyło się ?Pasowania na przedszkolaka". Na uroczystość przybyli: przedstawiciele Urzędu Gminy i zespołu projektowego: pani Agnieszka Rusak i pani Agnieszka Powałka, pan kierownik Szkoły Filialnej w Gartatowicach Cezary Curyło, pan radny Gartatowic Sławomir Wątroba, nauczyciele prowadzący zajęcia dodatkowe: pani Lidia Adamowska i Renata Jankowska oraz rodzice.

Goście z przyjemnością obejrzeli program artystyczny przygotowany przez dzieci: wiersze, piosenki i tańce. Po występach pan kierownik Cezary Curyło z panią koordynator projektu panią Agnieszką Rusak, dokonali pasowania na przedszkolaka. Dotykając ramienia dziecka olbrzymim ołówkiem pan kierownik wypowiadał słowa ?Pasuję cię na przedszkolaka". Wszystkie dzieci na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały pamiątkowe dyplomy, pluszowe maskotki oraz upominki wykonane przez panią Annę Walczak ? mamę jednego z przedszkolaków. Pan Sławomir Wątroba w imieniu Samorządu Gminy Kije życzył dzieciom wielu sukcesów oraz radości z pobytu w przedszkolu. Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Nowo pasowanym przedszkolakom życzymy miłych chwil w przedszkolu!
Podziękowania dla pani Anny Walczak za wykonanie upominków: cudnych zwierzątek z modeliny oraz dla rodziców za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu tej uroczystości.

Rozpoczęcie roku szkolnego w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Rozpoczecie roku w EP_12 września 2013 w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pierwszy dzień w przedszkolu to bardzo ważny dzień zarówno dla dzieci jak i rodziców. Wszyscy byli w odświętnych strojach, ale jakże w różnych nastrojach. Na twarzach dzieci widać niepewność, zdziwienie, jednak w większości - radość i zadowolenie, że nareszcie będzie można ciekawie i wesoło spędzać czas w gronie przyjaciół i kolegów. Wszystkie dzieci wróciły wypoczęte i gotowe do zabawy, zaś te które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola także wyraziły chęć do wspólnej zabawy.
Na uroczystym rozpoczęciu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Gminy Kije. Obecna była pani Sekretarz Gminy Anna Janas i pani koordynator projektu Agnieszka Rusak.
Witamy nowych przedszkolaków: Kamilkę, Zuzię, Natalcię, Maję, Krzysia, Krystiana i Kacperka.
Wszystkim naszym wychowankom życzymy miłego pobytu w przedszkolu. Rodziców natomiast zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.

Przedszkolaki zbierają plastikowe nakrętki ? wkręcamy się w pomaganie środowisku!

Przedszkolaki z EP zbieraja nakredki_6

Ekologiczne przedszkole w Gartatowicach przyłączyło się do akcji pozyskiwania plastikowych nakrętek. Segregowanie odpadów to działalność proekologiczna, dająca możliwość odzyskania materiałów wtórnych. Dzieci przynosząc plastikowe nakrętki uczą się szanować i dbać o nasze wspólne dobro jakim jest środowisko naturalne! Zbieranie nakrętek będzie promocją wychowania ekologicznego przedszkolaków, a konkretnie ? nauką segregacji.
Dodatkowo pożytek z tego będzie wielki, gdyż zwykłymi nakrętkami można pomóc chorym dzieciom: będą mogły cieszyć się nowym sprzętem, rehabilitacją i wszystkim czego potrzebują w swoim trudnym życiu.
Nakrętki będziemy zbierać także w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy.

Ekologiczne Przedszkole na Dozynkach w Czechowie

Ekologiczne przedszkolaki na Dozynkach Gminnych w Czechowie_6

W piękną słoneczną pogodę 25 sierpnia odbyły się Gminne Dożynki w Czechowie. Podczas świętowania nie mogło oczywiście zabraknąć przedszkolaków z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach. Dzieci przepięknie wystrojone: dziewczynki w wianuszkach i czerwonych koralach, chłopcy w muszkach, zaśpiewały ludową piosenkę ?W poniedziałek rano" oraz zatańczyły taniec ?Grozik". Po występach podarowały panu Wójtowi i Panu Przewodniczącemu Rady Gminy dożynkowy bukiet. W zamian od Gospodarzy dostały upominki, zaś tata Martynki ? Pan Sławomir Frączek ufundował dla dzieciaków słodkości.
Podziękowania należą się dzieciakom, którzy mimo tremy dali z siebie wszystko i pięknie wystąpili przed mieszkańcami naszej gminy. Zaś szczególne podziękowania dla pani Anny Walczak za zaangażowanie i wykonanie wianuszków, muszek i przepięknego bukietu dożynkowego.

Wycieczka do Leśnego Zacisza

Wycieczka do Lesnego Zacisza_2

W czasie wakacji przedszkolaki z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" wcale się nie nudzą. Wspólnie z rodzicami zorganizowaliśmy wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego w Zaciszu Leśnym. W tym fascynującym miejscu czekało na dzieci wiele przygód i atrakcji.

Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie zwierzyńca. Przedszkolaki miały możliwość zobaczenia z bliska zwierząt takich jak: lamy, kucyki, sarny, daniele i konie. Emocje były naprawdę duże, kiedy zwierzęta podchodziły blisko do dzieci i pozwalały się głaskać. Dzieci zobaczyły także wielbłąda, pawie, bażanty i inne niezwykłe ptaki.
Po męczącym ale jakże ekscytującym spacerze na dzieci czekał duży plac zabaw: huśtawki, zjeżdżalnie, basen z piłkami, trampolina, hamaki, wigwam, tory przeszkód i inne atrakcje. Każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Dzieci mogły aktywnie spędzić czas rozwijając swoją aktywność ruchową, nabierając przy tym pewności siebie i poznając nowe miejsce.
Pomimo wielkiego upału wszyscy bawili się wyśmienicie. Wyjazd dostarczył nam wiele niezapomnianych wrażeń i emocji, zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do domu.

Zakończenie roku szkolnego w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

Koniec roku w Ekologicznym Przedszkolu_27

28 czerwca 2013 r. w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/13. Dla dzieci był to pierwszy etap edukacji przedszkolnej.
Na uroczystość przybyli rodzice oraz zaproszeni goście: Pan Krzysztof Słonina - Wójt Gminy Kije, pani Anna Janas - Sekretarz Gminy Kije, pani Agnieszka Rusak ? koordynator projektu, pan Cezary Curyło ? Kierownik Szkoły Filialnej w Gartatowicach. Obecna była także pani Regina Boksa ? nauczycielka języka angielskiego oraz personel.

Dzieci wykonały krótki program artystyczny: pod kierunkiem pani Reginy Boksy zaprezentowały układ taneczny oraz zaśpiewały piosenki o tematyce wakacyjnej. Zatańczyły taniec z pomponami do utworu Shakiry ?Waka, waka".

Dzieci z płaczliwych, wstydliwych i bardzo skrytych, przeobraziły się w naszym przedszkolu w przebojowe, otwarte i radosne Przedszkolaki, które z powodzeniem w przyszłości zawojują świat. Takie zmiany nadają sens pracy z dziećmi, a końcowy efekt jest wyjątkowym prezentem. Takie zachowanie i postępy należy nagradzać. Dlatego przedszkolaki otrzymały dyplomy, piękne książki z bajkami, płytki ze zdjęciami oraz farby do malowania.
Pani Sekretarz Gminy Anna Janas podsumowała projekt, złożyła dzieciom życzenia, podziękowała rodzicom za współpracę, zaś pan Wójt dodał, że bardzo zazdrości przedszkolakom.


Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na herbatę, kawę i słodki poczęstunek.

Dni otwarte w Ekologicznym Przedszkolu

Dni otwarte w Ekologicznym Przedszkolu_9

11 oraz 18 czerwca 2013 r. w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" odbyły się Dni Otwarte dla dzieci, które jesienią dołączą do grona przedszkolaków. Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to przełomowy moment w życiu dziecka i jego rodziców. Stanowi on często pierwszą okazję do kontaktu z grupą społeczną. Aby ułatwić dzieciom proces przyszłej adaptacji oraz zapoznać ich z nowym miejscem jakim jest przedszkole, zorganizowane zostały dni otwarte. Celem ich było zaznajomienie dzieci z przedszkolem, integrowanie się z przyszłymi kolegami i koleżankami oraz poznanie personelu. Rodzice mogli podpisać niezbędne dokumenty przyjęcia dziecka do przedszkola na rok 2013/14 oraz zapoznać się z ofertą przedszkola.
Dzieci ? przyszłe przedszkolaki czuły się swobodnie i najwyraźniej im się w przedszkolu podobało. Mamy nadzieję, iż pierwszy kontakt z przedszkolem choć trochę zmniejszy stres, który może pojawić się w pierwszych dniach września.

Wycieczka do ośrodka zdrowia

Wizyta w osrodku zdrowia w Kijach_9

Dzieci z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" 14 czerwca 2013r wybrały się na wycieczkę do ośrodka zdrowia w Kijach. Zgodnie z tematem prowadzonych zajęć przedszkolaki zapoznały się z jego funkcjonowaniem. Zwiedzając ośrodek, dowiedziały się jak wygląda praca lekarza i pielęgniarki oraz czym się zajmują. Pani pielęgniarka Bożena Delipacy oprowadziła dzieci po ośrodku, zaś pani Iza Olesińska mówiła o potrzebie szczepień i badaniach kontrolnych. Dzieci zostały zważone i zmierzone. Na pamiątkę spotkania dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z doktorem Wiesławem Sioja, dostały fantastyczne znaczki dzielnego pacjenta i kolorowanki. Odwdzięczyły się wręczając podziękowania z własnoręcznie wykonanymi pracami.

Następnie dzieci zobaczyły gabinet stomatologiczny. Pani asystent stomatologa Bożena Przeździk pokazała dzieciom gabinet i opowiedziała na czym polega jej praca oraz praca stomatologa. Zachęcała do regularnego dbania o zęby i przekonywała, że nie należy bać się wizyty u stomatologa.

Dodatkową atrakcją było zwiedzenie poradni rehabilitacyjnej. Pan Paweł Dziewięcki z ciekawością opowiadał na czym polega jego praca oraz zaprezentował sprzęt rehabilitacyjny.
Na zakończenie wycieczki maluszki odwiedziły przedszkole w Kijach. Miały okazję poznać swoich rówieśników oraz pobawić się w innym przedszkolu.
Wycieczka była bardzo udana i interesująca.

Ekologiczne przedszkolaki na festynie w Gartatowicach

Festyn Rodzinny w Gartatowicach_6

W niedzielę 9 czerwca 2013 r. w Gartatowicach odbył się festyn rodzinny zorganizowany przez Szkołę Filialną. Impreza zaczęła się od występów artystycznych dzieci z poszczególnych klas. Oczywiście nie mogło zabraknąć ?ekologicznych przedszkolaków". Zatańczyły makarenę, kaczuszki oraz taniec z pomponami do utworu Shakiry ?Waka, waka". Zostały nagrodzone gromkimi brawami od licznie przybyłej publiczności.
Na wszystkie dzieci czekało wiele atrakcji, a wśród nich loteria fantowa, gry, konkursy, i rozgrywki sportowe. W festynie uczestniczyły także służby ratownicze: strażacy, policja oraz ratownicy medyczni. Można było obejrzeć pojazdy Straży Pożarnej, Policji, sprzęt ratowniczy oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy. Na wszystkich uczestników czekały obficie zastawione stoły, a na nich przepyszne ciasta oraz tradycyjne wiejskie przysmaki.
Sądząc po uśmiechu, który gościł na twarzy wszystkich dzieci, imprezę można uznać za udaną.

Przedszkolaki na wycieczce w Bałtowie

Wycieczka do Baltowa_8

04 czerwca 2013r grupa przedszkolaków z rodzicami z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach"pojechała na długo wyczekiwaną wycieczkę do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Pobyt w jurajskim parku rozpoczął się od wyprawy do Oceanarium prehistorycznego miejsca, które sprawiło, że dzieci przeniosły się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. W Parku Jurajskim oglądały naturalnych rozmiarów makiety prehistorycznych zwierząt, począwszy od najmniejszych, a skończywszy na imponującym wielkością diplodoku.

Pani przewodnik w ciekawy sposób przekazywała dzieciom informacje o nazwach, trybie życia i cechach wybranych okazów. Z kolei w Muzeum Jurajskim i milusińscy mogli obejrzeć różnego rodzaju skamieniałości: kości dinozaurów, szczątki morskich gadów, zęby rekinów, koralowce i głowonogi. Oczywiście nie obyło się baz zabawy na placu zabaw. Następnym etapem wycieczki bałtowskiej było zwiedzanie zwierzyńca, dolnego i górnego. Górną część zwierzyńca zwiedzaliśmy jadąc pomarańczowym amerykańskim autobusem po sektorach zamieszkałych przez wielbłądy, lamy, strusie, owce, jelenie, dziki i inne rozmieszczone po wielohektarowym terenie. W dolnej części dzieci oglądały wiele gatunków ptaków zarówno pochodzących z naszego kraju, jak również tych egzotycznych oraz ssaki takie jak: osły, kozy, szopy, małpy, skunksy. Na zakończenie pobytu w Bałtowie ciuchcią zwiedzaliśmy Bałów i okolice.

Do domu dzieciaki wracały bardzo zmęczone, ale zadowolone z wrażeń jakie przyniosła im wycieczka w świat dinozaurów.

Ekologiczne przedszkolaki obchodzą DZIEŃ DZIECKA

Dzien dziecka w Ekologicznym Przedszkolu_14

Tegoroczne obchody Dnia Dziecka w naszym przedszkolu odbyły się 3 czerwca 2013r. Był to dzień pełen muzyki, tańców, śpiewów, konkursów, zabaw z balonami i wielu innych atrakcji.

Już od rana każdy nie mógł się doczekać nadchodzącej imprezy. Zaraz po śniadaniu czekała na dzieci wspaniała zabawa! Odbyły się gry i zabawy z elementem współzawodnictwa, zabawy z ringo, konkurs w rzutach piłeczkami do celu. Później każdy z pomocą wychowawczyni sklejał i ozdabiał papierowe czapeczki. Po tańcach przy muzyce dzieci z niecierpliwością czekały na rodziców. Maluchy miały dla gości niespodziankę. Zatańczyły nowy taniec z pomponami przygotowywany na festyn, który ma się odbyć w Gartatowicach.

Jak przystało na Dzień Dziecka, nie mogło zabraknąć też prezentów dla milusińskich. Każdy maluch otrzymał skarbonki, (wykonane przez panią Annę Walczak), trąbki ? piszczałki, balony i paczuszki ze słodkościami. Rodzice pomogli napompować balony i zaczęła się zabawa z balonami.
Dodatkowym prezentem z okazji Dnia Dziecka jest wycieczka do Bałtowa, na którą jadą dzieci z opiekunami 4 czerwca 2013r.
Kolejne serdeczne podziękowania dla pani Anny Walczak za pomysłowo wykonane skarbonki dla każdego dziecka.
Cieszymy się, że impreza się udała, a co najważniejsze ? dzieci były zachwycone. To, jak wspaniale się wszyscy bawili, ilustrują pamiątkowe zdjęcia. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć!

Święto Mamy w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Dzien Matki w Gartatowicach_1

Dzień Matki to dzień szczególny dla dzieci. Dzieci z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" zaprosiły swoje mamy do przedszkola 27 maja 2013r. Na uroczystość przybyli także goście w osobach: pani Anna Janas - Sekretarz Gminy, pani Agnieszka Rusak ? koordynator projektu oraz pani Agnieszka Powałka ? księgowa projektu.

Wszystkich zgromadzonych powitała wychowawczyni pani Małgorzata Maciąg oraz zaprosiła na występ dzieci. Zaprezentowały wierszyki i piosenki adekwatne do obchodzonego święta. Następnie zatańczyły dla swoich mam makarenę oraz kaczuszki.
Na zakończenie artystycznego występu, przy podkładzie muzycznym Urszuli Sipińskiej ?Cudownych rodziców mam" dzieci wręczyły mamom przygotowane w przedszkolu prezenty: piękne bukiety kwiatów, obrazki i laurki, złożyły najlepsze życzenia oraz zaśpiewały ?Sto lat".
Na mamusie czekała jeszcze jedna niespodzianka ? konkurs. Dzieci wcześniej narysowały portrety swoich mam. Ich zadaniem było rozpoznanie siebie na obrazkach. Wszystkim mamom udało się rozpoznać swój portret, więc w nagrodę otrzymały piękne korale.
Pani Sekretarz Gminy Anna Janas pogratulowała dzieciom za udany występ i złożyła mamom najserdeczniejsze życzenia.
Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę, kawę i słodki poczęstunek. Czas ten był okazją do dzielenia się wrażeniami z przedszkolnej uroczystości. Wszystkie mamy były pełne uznania dla swoich dzieci, zaś dzieci były dumnie, że w tak piękny sposób mogły podziękować za wszystko co mamy zrobiły i dla nich robią. Impreza była bardzo udana ,a mamy nie spodziewały się tak bogatego w wydarzenia spotkania ze swoimi pociechami.
Serdeczne podziękowania dla pani Anny Walczak za wykonanie przepięknych bukietów kwiatów z bibuły.

Przedszkolaki z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach na Niezapominajce

Niezapominajka 2013_14

19 maja 2013 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kijach odbyła się uroczystość ? Święto Polskiej Niezapominajki. Na scenie prezentowali się przedstawiciele wszystkich szkół z terenu naszej gminy. W występach dominowała tematyka ekologiczna ? śpiewy i tańce. Także najmłodsze przedszkolaki z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" wzięły udział w tak dużej imprezie. Wspaniale zatańczyły przygotowane tańce: grozika, dwie poleczki, makarenę oraz kaczuszki. Dzieci po raz pierwszy prezentowały się przed tak liczną publicznością, od której dostały ogromne brawa. Jak zawsze występom towarzyszyła widownia, na której nie zabrakło rodziców, babć i dziadków dzieci. Był to wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i zadowolenia.

Wizyta w Kijach

Wycieczka do Kij_18

14 maja przedszkolaki z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" pojechały na wycieczkę do Kij. Odwiedziły salon fryzjerski, pracownię krawiecką, Strażaków z OSP z Kij oraz Gminną Bibliotekę Publiczną.

Odwiedzając pracownię krawiecką i salon fryzjerski dzieci dowiedziały się na czym polega praca krawcowej i fryzjerki. Zobaczyły podstawowe wyposażenie, sprzęt fryzjerski oraz wygląd i sposób działania maszyny. Pani krawcowa Agnieszka Pytel uszyła dla dzieci serduszko, a pani Wiola Kostecka poczęstowała dzieci pysznymi cukierkami i paluszkami. Przedszkolaki podziękowały paniom wręczając samodzielnie wykonane obrazki.
Następnym etapem wycieczki było spotkanie z druhami OSP w Kijach. Dzieci słuchały opowieści o pracy strażaka, zobaczyły wozy strażackie, ich wyposażenie oraz zapoznały się ze sprzętem pożarniczym. Miały możliwość usiąść za kierownicą wozu strażackiego, trzymać wąż strażacki, a nawet lać wodą. Dzieci przymierzały hełmy, rękawice oraz inny sprzęt. To było ważne wydarzenie szczególnie dla chłopców, którzy chcą być strażakami. Za tak wspaniały pokaz dzieci wręczyły przygotowaną w przedszkolu książeczkę na temat pracy strażaków, zaś druhowie obdarowali dzieci cukierkami. Dziękujemy druhom za wspaniałe spotkanie: Jerzemu Krzętowskiemu i Pawłowi Fiukowi.
Ostatnią atrakcją było spotkanie z paniami w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kijach. Przedszkolaki zobaczyły bibliotekę dla dzieci, wzięły udział w zorganizowanych zajęciach prowadzonych przez panią Monikę Wrzoskiewicz  odgadywały zagadki i wysłuchały wiersza J. Tuwima ?Słoń Trąbalski". Miały także możliwość pobawić się w kąciku zabaw oraz zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Na zakończenie wizyty pani kierownik Maria Olesiak wręczyła dzieciom kolorowanki i zakładki do książek, a dzieci podarowały książeczkę z własnymi pracami.
Nasza wycieczka była wspaniałą przygodą i kontynuacją zajęć, które rozpoczęliśmy już w przedszkolu.

Akcja ?Listy dla ziemi" w Ekologicznym przedszkolu

Listy dla Ziemi_10

Ekologiczne Przedszkole w Gartatowicach aktywnie włączyło się w akcję ekologiczną ?Listy dla Ziemi" zorganizowaną przez Fundację Ekologiczną Arka.

W dniach od 15 do 25 kwietnia 2013 przeprowadzono następujące akcje promujące postawy ekologiczne:
1. Zajęcia tematyczne ?Kolorowe kosze" ? dzieci na zajęciach poznały kosze do segregacji śmieci. Podczas zabawy dydaktycznej ?Jaki kolor kosza?", dzieci wrzucały różne śmieci do kolorowych koszy.
2. Zajęcia plastyczne ?Uśmiechnięta Ziemia"? wykonanie przez dzieci prac plastycznych na temat ?Uśmiechnięta Ziemia".Uwrażliwienie dzieci na piękno świata przyrody poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych, kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody.
3. ?Jak dbać o naszą planetę?" - wykorzystując planszę tematyczną dzieci w zabawowy sposób poznały jakie podjąć działania, aby nasza planeta była czysta, zielona i uśmiechnięta. Działania: segreguj śmieci, gaś światło kiedy wychodzisz, zakręcaj wodę, kiedy jej nie używasz, wyłączaj telewizor, kiedy nic nie oglądasz, wybieraj torebki ekologiczne, kiedy masz do wyboru napój w puszcze czy w butelce ? wybierz butelkę. Po zajęciach doszliśmy wspólnie do wniosku, że naprawdę łatwo być eko.
4. Nauka piosenki ?Ziemia, zielona planeta". Podczas nauki dzieci prezentowały układ ruchowy do piosenki z uwzględnieniem odpowiedniego rytmu.
5. Hodowla kasztanowca ? na zajęciach z ekologii dzieci wraz z panią Bożeną Wykurz (opiekun klubu 4H działający przy Szkole Filialnej w Gartatowicach) zasadziły nasiona kasztanowca. Przez kilka miesięcy wspólnie dbaliśmy i pielęgnowaliśmy rośliny.
6. Dodatkowe zajęcia ekologiczne ? zajęcia dwa razy w tygodniu, pogadanki o tematyce ekologicznej, nauka piosenki ?Ekoludki" oraz wiersza ?Co to jest ekologia?" . Hodowla kasztanowca, fasoli, założono hodowlę rybek akwariowych.
7. ?Listy dla Ziemi" - głównym elementem akcji było ?pisanie" tematycznych listów przez dzieci, które skierowane były do rodziców. Dotyczyły segregacji śmieci oraz recyklingu. Ponieważ dzieci 3,4letnie nie potrafią pisać, listy zostały samodzielnie przez dzieci narysowane. Następnie dzieci wręczyły listy swoim rodzicom do odczytania. Zaś rodzice zobowiązali się podjąć segregacji śmieci.
8. Przedstawienie ekologiczne ? dzieci wzięły udział w przedstawieniu ekologicznym. W towarzystwie zielonego Ekoludka zaśpiewały piosenki, deklamowały wiersze, złożyły Ziemi życzenia oraz zatańczyły dla wszystkich poleczkę. Na zakończenie odbył się pokaz mody ekologicznej. Małe modele i modelki prezentowali swoje stroje ekologiczne przy muzyce znanej z pokazów mody"Wonderful life" - Black. Ubiory zachwyciły oglądających, a dzieci - modele dostały ogromne brawa.
9. Sadzenie kasztanowców ? w Dniu Ziemi tj. 22 kwietnia 2013 roku wyhodowane drzewka zostały przez dzieci i nauczycielkę posadzone koło przedszkola. Dzieci mogły zobaczyć jak za kilka lat będą wyglądać zasadzone drzewka, ponieważ w pobliżu rosną kilkuletnie kasztanowce. Wspólnie wybraliśmy miejsce, gdzie wiosną założymy przedszkolny ogródek.
10. Dyplomy - uwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Ziemi było rozdanie dzieciom dyplomów ?Małego Ekologa".
Tegoroczna akcja była bardzo udana. Właśnie poprzez takie działania wzrasta świadomość ekologiczna, której należy uczyć od dziecka.

Dzień Ziemi - przedstawienie i pokaz mody ekologicznej w przedszkolu

Dzien ziemi w Gartatowicach_5


22 kwietnia najmłodsze dzieci wzięły udział w przedstawieniu ekologicznym zorganizowanym przez opiekunów i uczniów szkoły filialnej w Gartatowicach. Na uroczystość przybyła Sekretarz Gminy Kije pani Anna Janas. Jako pierwsze zaprezentowały się przedszkolaki w towarzystwie zielonego Ekoludka.

Zaśpiewały piosenki, deklamowały wiersze oraz złożyły Ziemi życzenia. Na zakończenie zatańczyły dla wszystkich poleczkę. Podczas, gdy prezentowały się dzieci szkolne, przedszkolaki wróciły do swojej sali, gdzie z pomocą rodziców i wychowawczyni przebrały się w ekologiczne stroje wykonane z gazet i kartonu. Na zakończenie odbył się niekonwencjonalny pokaz mody ekologicznej. Małe modele i modelki prezentowali swoje stroje ekologiczne przy muzyce, jakże znanej z pokazów mody "Wonderful life" - Black. Ubiory zachwyciły oglądających, a dzieci - modele dostały ogromne brawa.

Uwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Ziemi było rozdanie dzieciom dyplomów ?Małego Ekologa" oraz zasadzenie wyhodowanych kasztanowców.


W przyszłym roku również będziemy świętować Dzień Ziemi.

Zajęcia otwarte "Ozdabiamy pisanki"

Swiateczna zajecia w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach_6

Po raz kolejny w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" tym razem tuż przed świętami Wielkanocnymi odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Miały one na celu przybliżenie dzieciom tradycji Świąt Wielkanocnych, a przede wszystkim malowania i ozdabiania pisanek. Na początku spotkania dzieci zaprezentowały się przed rodzicami, śpiewając piosenki związane tematycznie ze świętami. Następnie pani wychowawczyni pokazała jak można ozdobić styropianowe jajka, np.: wstążką, cekinami czy bibułą. Po krótkim pokazie dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami ozdabiały swoje własne pisanki. Na pewno będą one piękną ozdobą w ich koszyczkach, ponieważ okazały się prawdziwymi dziełami sztuki. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Powitanie wiosny

Powitanie wiosny w Gartatowicach_7

21 marca to dzień powitania kalendarzowej wiosny. Dzieci z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" czekały z wielką niecierpliwością na powitanie upragnionej wiosny. Od samego rana z wielkim zaangażowaniem pomagały wychowawczyni w wykonaniu kukły - Marzanny. Później w wiosennym barwnym, choć w skromnym korowodzie, z kolorową kukłą ? Marzanną, dzieci poszły pożegnać zimę i powitać wiosnę. Idąc, śpiewały piosenki o wiośnie oraz szukały jej oznak w przyrodzie. W ten właśnie sposób oznajmiły mieszkańcom Gartatowic, że Wiosna już przyszła. Po wiosennym pochodzie dzieci zaprowadziły Marzannę na plac szkolny. Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do rzeki, lecz spalona na placu przedszkolnym. Na pożegnanie dzieci zaśpiewały piosenkę o ?Marcowych żabach" i wierszyk. Wszystkie dzieci uśmiechnięte i radosne wróciły do przedszkola, mając nadzieję, że wiosna wkrótce przyjdzie.

Dzień Kobiet

Dzien Kobiet w Ekologicznym Przedszkolu_2

8 marca ? Dzień Kobiet ? był dniem świątecznie obchodzonym w naszym Ekologicznym Przedszkolu. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Dzień ten mimo chłodu ?zaowocował" miłymi słowami, uczuciami wdzięczności i szacunku oraz uśmiechami.

W sali zaś panował ciepły, pogodny i wesoły nastrój. Chłopcy, jak na prawdziwych dżentelmenów przystało, byli tego dnia wyjątkowo uprzejmi, uczynni i sympatyczni. Starali się wyręczać dziewczynki w porządkowaniu sali po zabawie, pilnowali, by były pierwsze w łazience czy na stołówce oraz częstowali cukierkami. Święto było okazją do rozmów z dziećmi o roli kobiet w ich życiu - o mamusiach, babciach, siostrach, koleżankach, paniach z otoczenia. Na zajęciach dzieci przygotowały samodzielnie laurki dla swoich mam, dla pań prowadzących zajęcia dodatkowe oraz dla pani z obsługi. Obchody tego wyjątkowego dnia miały swoje zwieńczenie w uroczystości, na którą przybyły mamusie i babcie. Dzieci zaprezentowały się tańcząc poleczkę i ?Grozika", śpiewając piosenki i recytując wiersze. Występy dzieci wywołały na twarzach gości uśmiech i wzruszenie. Dziewczynki otrzymały upominki przygotowane przez panią Annę Walczak ? przepiękne kartki z kwiatkami, zaś mamusie i babcie laurki z życzeniami.
Wspólne przeżywanie takich wyjątkowych chwil daje wszystkim wiele radości - dlatego warto świętować!
Dziękujemy pani Annie Walczak za kolejne już ręcznie zrobione prezenty.

Hodowla rybek

Hodowla rybek_6

W przedszkolu wiele czasu poświęca się na wychowanie dzieci, a w tym pomaga wdrażanie do odpowiedzialności, poświęcenia i obowiązkowości. Sprzyja temu opieka nad zwierzętami. W przedszkolu posiadanie pieska czy kotka nie jest możliwe, ale można hodować rybki.


W ramach zajęć dodatkowych z ekologii, pani Bożena Wykurz razem z dziećmi urządziła akwarium z rybkami żyworodnymi. Są to bardzo radosne chwile dla przedszkolaków, które uczą się jak zajmować się takimi zwierzątkami oraz jak je dokarmiać.
Dzięki istnieniu akwarium organizujemy wiele zajęć dydaktycznych, poświęconych życiu wodnych zwierząt i roślin. Akwarium jest inspiracją do podejmowania spontanicznych rozmów, w toku których dzieci wymieniają swoje doświadczenia na temat hodowanych ryb. Akwarium jest ustawione w miejscu dostępnym dla dzieci, więc mogą one o każdej porze dnia podpatrywać ten podwodny świat. Na podstawie zdobytych wiadomości, dzieci organizują sobie różne zabawy tematyczne.
Oprócz akwarium z rybkami w naszym przedszkolu mamy także inne ryby, a mianowicie nowy wystrój łazienki - ?ocean".

Poniżej zdjęcia naszych ryb.

Autor: Maciąg Małgorzata

Przedszkolne walentynki

Przedszkolne walentynki_11


We wtorek 14 lutego w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" zostały zorganizowane grupowe zabawy walentynkowe.
Dzieci poprzez burzę mózgów wypowiadały się, co oznacza słowo: szczęście, miłość, przyjaźń, radość. Dowiedziały się skąd się wzięły "walentynki" i co to święto oznacza. Uczestniczyły w zabawach ruchowych i tanecznych nawiązujących do dzisiejszego święta oraz brały udział w różnych konkursach. Na zakończenie wykonały ?serduszkową" walentynkę. Dzieci dostały również walentynkowe niespodzianki: dziewczynki opaski na głowę, a chłopcy serduszka na patyku.


Wszystkim bardzo podobał się dzisiejszy dzień.
Walentynki - to dzień, w którym nie boimy się mówić o swoich uczuciach i emocjach. Dzieci szczerze i otwarcie okazują radość, przyjaźń, sympatię w stosunku do innych.
Serdeczne podziękowania dla pani Anny Walczak za uszycie walentynkowych opasek dla dziewczynek.

Przedszkolaki na przedstawieniu Jaś i Małgosia

Przedszkolaki na przedstawieniu_8

13 lutego Szkołę Filialną w Gartatowicach odwiedził teatr ?Czar bajek" z Rzeszowa. Przedstawił dzieciom bajkę ?Jaś i Małgosia". Przedszkolaki z Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" z niecierpliwością oczekiwali na przedstawienie. Była to niezwykle pouczająca historia o miłości i zwycięstwie dobra nad złem. Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły treść bajki, wierząc, że i tym razem dobro zwycięży i cała historia szczęśliwie się zakończy. Najwięcej emocji budziła zła wróżka, która swoim wyglądem i tańcem rozśmieszała dzieci.
Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem czekają na następny występ. Dziękujemy!

"Z górki na pazurki" wyjście na saneczki

Z gorki na pazurki_1

Chodźmy na saneczki, chłopcy i dzieweczki,
Pojedziemy wszyscy razem z wysokiej góreczki.
Pędzimy, pędzimy, nic się nie boimy.
Aż tu naraz bęc na śnieżek i wszyscy leżymy !


Tak jak w słowach popularnej przedszkolnej piosenki, przedszkolaki z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" wybrały się na świeże powietrze. Nawet mroźna zima nie stanowiła dla nich przeszkody, aby aktywnie i chętnie pobawić się na dworze. Odpowiednio zabezpieczone i przygotowane wybrały się na plac szkolny i okolice, aby pojeździć na saneczkach i pobawić się na śniegu. Towarzyszyły im mamy, które chętnie ciągnęły sanki ze swoimi pociechami. Nikomu nie było zimno ani smutno. Zabawa w grupie, poza budynkiem przedszkola stała się wspaniałą przygodą wzbogacającą dzieci o nowe wrażenia i doświadczenia.

Wracając do przedszkola dzieci wsypały przyniesione z domu okruszki i ziarna zbóż do karmnika, stojącego na parapecie naszego przedszkolnego okna. Dzieci wiedzą, co ptaki powinny jeść i chętnie przynoszą do przedszkola pokarm dla skrzydlatych przyjaciół. Podczas dokarmiania ptaków dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na losy zwierząt.
Rozwój dziecięcej świadomości na temat konieczności spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, bez względu na porę roku, należy do priorytetowych celów i zadań naszego przedszkola.

Zajęcia dodatkowe w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

Zajecia dodatkowe w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach_8

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców ?Ekologiczne przedszkole w Gartatowicach" ma wzbogaconą ofertę edukacyjną o zajęcia dodatkowe.
Dzieci trzyletnie i czteroletnie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach dodatkowych z języka angielskiego, logopedii, ekologii i rytmiki. Zajęcia te są realizowane jako dodatkowe, poza godzinami przeznaczonymi na realizację podstawy programowej.

Osoby prowadzące zajęcia mają odpowiednie kwalifikacje, posiadają doświadczenie w pracy z małymi dziećmi. Nauczyciele realizują programy autorskie uwzględniające systematyczne przyswajanie wiadomości przez zabawę w przyjaznej i otwartej atmosferze. Zajęcia są bardzo atrakcyjne pozwalają zapewnić dzieciom: bardziej wszechstronny rozwój, kształtowanie zainteresowań, korektę wymowy, postawy.
Dodatkowe zajęcia dla dzieci w ramach projektu to słuszne działanie, które niewątpliwie wpłynie pozytywnie na rozwój dzieci i pomoże im lepiej przygotować się do szkoły.

Dzień Babci i Dziadka w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

 

Dzien babci i dziadka w Gartatowicach_3

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. Te dni to Dzień Babci i Dziadka.

Taki niezwykły dzień, pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości miał miejsce 30 stycznia w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach". Na wstępie wychowawczyni pani Małgorzata Maciąg przywitała wszystkich gości następującymi słowami : ?Witać gości to nie sztuka, potrafią też mali, a na dowód, że potrafią, mnie tutaj przysłali. Witam babcie, witam dziadków na lewo, na prawo, jeśli Wam się to spodoba, uderzcie nam brawo".

Po powitaniu dzieci zaprezentowały krótką część artystyczną: recytowały wiersze i śpiewały piosenki specjalnie dla swoich Dziadków. Wychowawczyni złożyła serdeczne życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom, a dzieci wręczyły upominki: Babciom kwiaty i portrety ze swoją podobizną, a Dziadkom kwiaty i medale Dla Najlepszego Dziadka na Świecie". Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami zaśpiewały Sto lat".

Na zebranych czekała jeszcze jedna niespodzianka - wychowawczyni zaprosiła gości do obejrzenia wystawy prac dzieci na temat Moja Babcia" i Mój Dziadek" oraz do wspólnej fotografii: Dziadków z wnuczkami.

Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Przedszkolaki z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" na zabawie choinkowej.

 

Zabawa choinkowa w Ekologicznym Przedszkolu_1

Karnawał to czas radości i rozrywki. Świetną ku temu okazją była niewątpliwie zabawa choinkowa dla dzieci, która odbyła się w sobotę 12 stycznia 2013 roku w Szkole Filialnej w Gartatowicach.

Zabawa została zorganizowana przez Radę Rodziców działającą przy szkole. W zabawie uczestniczyły dzieci szkolne, jak również przedszkolaki z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach" wraz z rodzicami. Na balu można było spotkać księżniczki, czarodzieje, tancerki flamenco i inne postacie z bajek. Przedszkolaki miały na głowach opaski przygotowane przez wychowawczynię: dziewczynki były Smerfetkami, zaś chłopcy Smerfami. Dzieci śpiewały, tańczyły, jeździły pociągiem, robiły kółeczka i wężyki. Prowadzący zabawę uczyli różnych układów tanecznych, np.: kaczuszki. Dla wszystkich dzieci przygotowany został poczęstunek - pyszne słodkości, owoce i napoje.

Dzieci bawiły się wyśmienicie w rytm znanych i lubianych przebojów, przy akompaniamencie zespołu muzycznego.

Bal karnawałowy dostarczył dzieciom i ich rodzicom przyjemnych wrażeń. Był to mile spędzony czas w gronie rodzinnym, jak również wspaniała integracja z przedszkolem.

Spotkanie wigilijne w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

 

Wigilia w Ekologicznym Przedszkolu_10

 

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym i wspólnego kolędowania.

Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową także w ?Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach" odbyło się pierwsze spotkanie Wigilijne. Spotkanie to miało miejsce 21 grudnia o godzinie 11.00. Uczestniczyli w nim rodzice dzieci przedszkolnych, pani Aleksandra Chrobot - Skarbnik Gminy Kije, pani Agnieszka Komoder ? koordynator projektu, pan Tadeusz Kurzeja - Dyrektor Regionu Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA z Buska Zdroju, pani Ewa Gwadera ? doradca ubezpieczeniowy TuiR WARTA z Pińczowa oraz pan Cezary Curyło - Kierownik Szkoły Filialnej w Gartatowicach.

Przedszkolaki z wielkim przejęciem, najpiękniej jak umiały, wykonały część artystyczną o tematyce bożonarodzeniowej, dostarczając wszystkim gościom niezwykłych doznań i wzruszeń. Po przedstawieniu i kolędowaniu dzieci wręczyły rodzicom i gościom własnoręcznie wykonane choinki i karty świąteczne z życzeniami.

Wreszcie przyszedł czas na niespodziankę dla dzieci ? po raz kolejny odwiedził je Święty Mikołaj. Przyniósł ze sobą wór pełen prezentów, ale tak łatwo nie było. Pytał dzieci czy były grzeczne, czy słuchają rodziców i Pani w przedszkolu. Dzieci powitały Go wierszem i piosenką, a następnie otrzymały wymarzone prezenty, o które prosiły w wysłanym wcześniej liście. Po otrzymaniu prezentów na twarzach dzieci pojawiły się wielkie uśmiechy i zadowolenie. Szkoda, że taki gość pojawia się tylko raz w roku, ale w tym cała jego magia.

Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu. Czas upłynął w miłej, świątecznej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy naszemu sponsorowi TUiR Warta S.A. - a w szczególności pani Agnieszce Skupińskiej - za przygotowanie wspaniałych prezentów dla dzieci oraz spełnienia ich marzeń.

Mikołajki w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach"

Mikolaj w przedszkolu w Gartatowicach 2012_16

Dnia 6 grudnia 2012 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie ze Świętym Mikołajem. Na to spotkanie zostali zaproszeni również rodzice. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały nadejścia tego dnia i specjalnie na tą okazję nauczyły się piosenek i wierszy dla Mikołaja. Gdy tylko Mikołaj wszedł do sali na buziach dzieci pojawiło się zdziwienie, zaskoczenie ale przede wszystkim widoczny był uśmiech. Jednak zanim Mikołaj przystąpił do rozdawania prezentów, dzieci powitały go wierszem i piosenkami.

Po wspaniałych występach nadszedł chyba najbardziej oczekiwany przez dzieci moment -rozdawanie prezentów! Dzieci otrzymały paczki ze słodyczami. Następnie wszystkie dzieci podziękowały za prezenty, pożegnały Mikołaja i zaprosiły go na przyszły rok.

Zajęcia otwarte w Ekologicznym przedszkolu w Gartatowicach

Zajecia otwarte w Ekologicznym Przedszkolu w Gartatowicach_8


Przedszkole jest drugim, obok domu rodzinnego, środowiskiem dziecka, w którym wzrasta, uczy się, bawi, obserwuje i nawiązuje kontakty społeczne.Zintegrowane działanie obu środowisk, wzajemne zaufanie, życzliwość i szacunek, służą dobru dziecka i jego rozwojowi. Nasze przedszkole jest otwarte na potrzeby rodziców i ich oczekiwania wychowawczo-edukacyjne wobec dzieci.Tworzymy rodzicom warunki do obserwowania swoich pociech w różnych sytuacjach dydaktyczno-wychowawczych, a także poznania różnorodnych metod i technik, stosowanych przez nauczycieli w pracy z dziećmi.Rodzice mogą uczestniczyć w zebraniach, dniach otwartych, zajęciach otwartych, wycieczkach, wielu spotkaniach okazjonalnych i integracyjnych.Właśnie 4 grudnia odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców - "UBIERAMY CHOINKĘ". Celem spotkania było wytworzenie przedświątecznej atmosfery oraz ukazanie codziennej pracy z dziećmi. Dzieci wraz z rodzicami obejrzały prezentację multimedialną na temat tradycji ubierania świątecznej choinki, jej wyglądu oraz ozdób z papieru. Następnie dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały papierowe ozdoby: koszyczki, gwiazdki i łańcuchy, którymi udekorowały choinkę. Tak powstała jedyna i wyjątkowa przedszkolna choinka.

 

Andrzejki w Ekologicznym Przedszkolu w Gartatowicach

Andrzejki w przedszkolu w Gartatowicach_5

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w przedszkolu. W zaczarowany świat wróżb przeniosły się dzieci z ?Ekologicznego przedszkola w Gartatowicach". W czwartek, 30 listopada zorganizowano tradycyjne Andrzejki. Dzieci dowiedziały się m. in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły dzieciom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. 

 

 

 

 

 
Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów WiejskichKapitał LudzkiWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

Joomla 1.5 Templates by Joomlashack